ADLER İLE ÇOCUKTA YAŞAMSAL SORUNLAR

Adler, Sigmund Freud ve Carl Gustav Jung ile birlikte Psikoloji üzerine söylenmesi gerekenleri söyleyip kalanlarının sadece bu üçü arasında gidip gelerek eğlendiği zemini atıp geçmişler bu yuvarlaktan.

Pazartesi 11 Kasım 2019 02:20
HAYATA EDEBİYATLA BAKMAK

"Neler okuyorsunuz Lordum? Kelimeler, kelimeler, yalnızca kelimeler…" /Hamlet

Salı 23 Temmuz 2019 02:15
İBN SİNA'NIN "AŞK RİSALESİ"NDE "SEBEPLİLİK"

Varlık aktaran fail sebebin, varlık aktardığı sebepliden, daha öncelikli ve güçlü olması gerekir. Varlık veren, varlığa, varlık verdiği sebepliden daha layıktır da denilebilir. SEBEP, SEBEPLİDEN BÜYÜKTÜR! Bu, İbn Sina'nın "sebeplilik ilkesi"nin en sade ifade edilebilen formülü olarak kullanılabilir.

Pazartesi 17 Haziran 2019 02:20
"ÜLKER FIRTINASI"

 "Yahuda'nın aklı başına geldi. Mabede koştu. Aldığı parayı hahamların yüzüne attı ve İsa'nın serbest bırakılmasını istedi. Fakat iş işten geçmişti. Yahuda ancak o zaman faciayı anladı ve kendini astı. Çünkü o İsa'yı bir insanın kaldıramayacağı kadar şiddetli bir aşkla sevmişti."

Pazartesi 20 Mayıs 2019 02:25
"ÇÖLDE BİTEN RAHMET AĞACI"

"O'nun doğumundan söz açmak sırası geldiğinden başıma annemin tülünü sardım, baba armağanı altın kolyeyi taktım, mürşidimin telkinini ışık gibi alnıma iliştirdim. Neler kuşansam az geliyor, işte hafiften titriyorum, gözyaşlarım ılık akıyor."

Pazartesi 06 Mayıs 2019 02:25
LEVİNAS'IN METAFİZİĞİ

"Başkanın mevcudiyeti, olguların anarşik büyücülüğüne son verir"                                     Levinas

Pazartesi 15 Nisan 2019 02:15
"AKŞEMSEDDİN DİYARI"

"Dilce susulup, bedence konuşulan bir çağda biliyorum kolay anlaşılmayacak"

Pazartesi 01 Nisan 2019 02:25
KIZIL PENÇE

"TBMM, hilafeti bir ümit makamı olarak muhafaza edecektir" diyen Mustafa Kemal… Zağanos Paşa Camii'nde minbere çıkıp; "Kanun-i Esasi, cümlemizce malumdur ki Kuran-ı Azimüşşan'daki nusustur" (anayasa hepimizin malumu Kuran'daki dogmalardır), diyen Mustafa Kemal… Lozan'dan ikame yenilgi.

Çarşamba 20 Mart 2019 00:00