Vakıf Katılım web

FAİR PLAY ÖDÜLLÜ BİR MARDİNLİ

Mehmet Zeki KUTLU
Tüm Yazıları
Sporcuların ve sporla uğraşan insanların ulaşmaya çalıştığı ancak müstesna insanlara nasip olan bir ödül Fair Play.

Uluslararası Fair Play Konseyi şöyle bir tarif yapmaktadır: "Fair Play sadece oyun kurallarına uymak değildir. Fair Play daha çok bir sporcunun davranışını tanımlar. Sportif olmak, rakibini saymak ve rakibinin fiziki ve psikolojik ani değişikliklerini dikkate almak. Karşısındaki gibi düşünen sporcu Fair Play`e uygun davranıyor demektir."

Kimilerine göre de Fair Play, "Bir davranış biçimi değil, bir düşünce tarzıdır”. Bu tanıma bakarsak bu ödüle layık olan insanları sahada ve spor müsabakalarının yapıldığı alanların dışında da aramak lazım. Rüşvet, doping ve insani münasebetler, sosyal medya ve kamuoyu karşısındaki tutum ve davranışlar Fair Play’ın ilgi alanına giren konulardır. 

Sadece sporla değil, siyaset ve sosyal hayata da entegre edildiğinde etik kurallara ve insani değerlere saygılı olan herkese verilmelidir. 

Fair Play’ı sporun Oscar’ı olarak da tanımlayabiliriz 

Gelelim Mardinli Fair Play Ödülü’ne layık görülen adama… 

Doktor tavsiyesiyle bisiklet sporuna başlamıştı. Mardin’de gençler tarafından çok sevilen ve sayılan bir iş adamı aynı zamanda. Kendisine Türkiye Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev vermemi düşünmeden kabul etti. 

Mardin’de kulüpleşme, tesisleşme ve organizasyon alanlarda inanılmaz işlere imza attı. Öncelikle gençleri bir araya toplayıp kulüpleşmeyi sağladı. Tüm masraflarını karşılayarak uluslararası lisansı olan Türkiye’nin ikinci kulübünü kurdu. Tesisleşme için Mardin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Artuklu Üniversitesi içerisine Velodrom ve BMX Pisti inşaatını başlattı. Organizasyon olarak ta Olimpiyat puanı veren “Tour of Mesopotamia” ve “Mardin MTB Cup” yarışmaları ile üst düzey takım ve sporcuların Mardin’e gelmelerine olarak sağladı. 

Bir bölgenin ve dolayısıyla ülkenin sporuna katkılarda bulunan bu kişinin girişimiyle Mardinli sporcular da kürsülerde yer almaya başladılar. Velodrom ve BMX Pistinin bitmesiyle birlikte ülkemizin çok önemli bir eksikliği giderilmiş olacak.

Mardinli Fair Play Ödülü’ne layık görülen bu adam Mehmet Samsa’dır. 

Terörden kaynaklı olumsuz algıların giderilmesinde sporun çok önemli rol oynadığını bilerek samimiyetle destek verdi. Onun öncülüğünde yetişen sporcular ülkenin her yerinde yapılan büyük bisiklet organizasyonlarında görülmeye başladı.

YeniBirlik Gazetesi ailesine katıldığım bu yazımla, okuyucularımla böylesi bir konuda birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Daha nice yazılarda birlikte olmak dileğiyle.