Vakıf Katılım web

ZOR OYUNU HER YERDE HER ZAMAN BOZAR MI?

Avni ÖZGÜREL 17 May 2024

Avni ÖZGÜREL
Tüm Yazıları
Bugün Türkiye dışından ama hiç mi hiç yabancısı olmadığımız bir oyuna dikkatinizi çekmek istiyorum..

Gürcistan Karadeniz üzerinden komşumuz.. Hatta bütün Kafkas halkları gibi komşudan öte hısımımız..

İç gündemimizin yoğunluğundan kafamızı kaldırıp çevreye bakamadık ama Gürcistan’ın başına örülmek istenen çorap Türkiye’nin yaşadıklarının kopyası..  

Orada Gürcü Rüyası partisinin genel sekreteri, aynı zamanda başkent Tiflis’in Belediye Başkanı Kaha Kaladze’nın iddiası şu: ‘Dış güçler ülkemizde alenen darbe ve devrim gerçekleştirmeye çalışıyor..’

Bazı Avrupa ülkelerin dışişleri bakanlarının Tiflis’te 'Yabancı Nüfuzun Şeffaflığı' yasasının protesto edildiği gösteriye katıldığına dikkat çekiyor Kaladze ve şunu söylüyor..

‘.. Ülkede darbe, devrim çıkarma yönünde dış kaynaklı girişimlerin olduğu yorum değil, somut gerçek. Yabancıların doğrudan eyleme katılmak için Gürcistan’a gelmesi bunun kanıtı. Bu, dostluk değil, bu açıkça düşmanlık ve ülkede kutuplaşmayı arttırma çabası.. Dışişleri Bakanımızın Erivan’a giderek orada muhalefetin gösterisine katıldığını hayal edebiliyor musunuz? Buna nasıl yaklaşırlardı? Eğriye eğri demek lazım.

Daha önce Letonya, Estonya, İzlanda ve Litvanya dışişleri bakanlarının, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te ‘Yabancı Nüfuzun Şeffaflığı' yasasına karşı devam eden protesto gösterisine katıldığı bildirilmişti.

 

‘ABD’nin yaptırımlarından korkmuyoruz’

 

Kaha Kaladze, ABD Dışişleri Bakanlığı Yaptırımlar Koordinasyon Ofisi Başkanı Jim O’Brien’in, Gürcistan parlamentosu tarafından kabul edilen 'Yabancı Nüfuzun Şeffaflığı' yasa tasarısının değişmemesi ve Gürcistan yönetiminin AB ve diğer ortaklara yönelik saldırgan tutumunun devam etmesi halinde, ABD'nin Gürcü yetkililere karşı yaptırımlar getirebileceği..’ yönündeki sözlerini de değerlendirdi.

“Bu yanlış. Stratejik ortaklıktan, dostluktan bahsediyorsak şantajlar ve tehditler kabul edilemez” diyen Tiflis Belediye Başkanı sözlerine şunu da ekliyor:

“Ben şahsen kendi görüşümü ve partili arkadaşlarımın tutumunu ifade edebilirim.. Bu yaptırımlardan kimse korkmuyor. Söz konusu sizin ülkeniz, sizin vatanınız olunca ne tür yaptırımlardan bahsedebiliriz? Neye dayanarak Gürcü yetkililere yaptırım uygulayabilirler, bunu anlamıyorum.

Gürcistan'da AB yanlısı gruplar, parlamentoda 14 Mayıs'ta kabul edilen "yabancı etkinin şeffaflığı olarak da adlandırılan yasayı protesto etmeyi sürdürüyor. Ellerinde Gürcistan ile Avrupa Birliği (AB) bayraklarını taşıyan göstericiler, yasal düzenlemenin ülkenin AB ile entegrasyonu için bir engel olacağını savunuyor.

Yabancı Nüfuzun Şeffaflığı yasa tasarısının kabul edilmesine karşı çıkan muhalif aktivistler, STK temsilcileri ve sivil aktivistler söz konusu tasarının Gürcistan'ın dost ve düşmanlarını eşitlediğini ve hatta onları etiketlediğine ek olarak ülkenin AB'ye entegrasyonunu engellediğini iddia ediyor.

Gürcü yetkililer ise ABD, İsrail ve Avustralya'da yabancı fonların şeffaflığına ilişkin yasalar bulunduğunu, AB ve Fransa'nın ise bu tür tasarıları değerlendirdiğinin altını çiziyor.

Bu arada söz konusu yasa tasarısının parlamentodaki sürecinde AB ve AB'ye üye ülkeler, ABD, BM, NATO ve Avrupa Konseyi tarafından Gürcistan, tasarıyı reddetmesi yönünde aralıksız olarak uyarılıyor..

Sizce Gürcistan direnmeyi sürdürebilecek mi? Yoksa ‘Zor oyunu bozar..’ sözü hükmünü icra edecek mi? Bakalım göreceğiz..