Vakıf Katılım web
Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 12.06.2024 14:00 Güncelleme: 12.06.2024 14:03

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti'nin Afyonkarahisar şubesi kuruldu

Afyonkarahisar, 12 Haziran (Hibya) - Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Afyonkarahisar şubesi, Özgür Demir , Ahmet Gürel ve Batuhan Arslantatar tarafından kuruldu. Kurucu başkan olarak Özgür Demir seçildi.
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti'nin Afyonkarahisar şubesi kuruldu

1962 yılında kurulan TRAC, yürürlükte olan 3222 sayılı yasa gereği telsiz haberleşmesi için gerekli izinlerin verilmemesi nedeniyle 1983 yılındaki yasa değişikliğine kadar kurumsal olarak amatör telsizcilik faaliyetlerinde bulunamadı. Ancak bazı üyeler fiili çalışmalar yaptı ve TRAC, 1965 yılında Uluslararası Amatör Telsizciler Birliği’ne (IARU) üye oldu.

17 Ağustos 1999 Gölcük depremini dünyaya telsiz ile ilk duyuran TRAC üyeleri oldu. Akabinde deprem bölgesinde haberleşmenin sağlanması görevini yürüten TRAC, T.C. İçişleri Bakanlığı Takdir Plaketi almış, yine 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinde gösterdikleri çalışmalar neticesinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası ile onurlandırıldı.

Cemiyetin Afyonkarahisar şubesi, Özgür Demir , Ahmet Gürel ve Batuhan Arslantatar tarafından kuruldu. Kurucu başkan olarak Özgür Demir seçildi.

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Afyonkarahisar Şubesi, radyo amatörlüğüne ilgi duyan herkesi üye olmaya ve bu heyecan verici hobiye katılmaya davet ediyor. İletişim ve teknoloji dünyasında kendini geliştirmek ve afet ve acil durumlarda kritik rol oynamak isteyen herkes için TRAC Afyonkarahisar kapılarını açtı.