Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 11.06.2024 14:00 Güncelleme: 11.06.2024 14:05

Piyasalar Fed ve ABD enflasyonuna yönelirken Avrupa hisseleri düştü

İstanbul, 11 Haziran (Hibya) - Yatırımcılar Federal Rezerv'in bir sonraki toplantısını ve ABD enflasyon verilerini beklerken Avrupa hisse senetleri Salı günü düştü.
Piyasalar Fed ve ABD enflasyonuna yönelirken Avrupa hisseleri düştü

Stoxx 600 endeksi başlangıçta Pazartesi günkü olumsuz havadan sıyrıldı, ancak kısa süre sonra tekrar kırmızıya kayarak Londra'da saat 11.00'de %0,7 daha düşük işlem gördü. Bankalar yüzde 1,5 düşerken, sektörlerin tamamı geriledi.

İngiliz bilgisayar girişimi Raspberry Pi, Londra'nın ana borsasındaki ilk işleminde yüzde 39 yükseldi.

Zor durumdaki Fransız bilişim şirketi Atos'un hisseleri, firmanın mevcut hissedarların büyük ölçüde sulandırılmasıyla sonuçlanacak bir kurtarma anlaşması açıklamasının ardından yaklaşık yüzde 12 düştü.

Salı günü açıklanan Birleşik Krallık istihdam verileri, Mayıs ayında bordrolu çalışan sayısının yıllık yüzde 0,6 arttığını, ancak işsizlik oranının çeyrek bazda yüzde 4,3'ten yüzde 4,4'e yükseldiğini gösterdi.

Şubat-Nisan arasındaki üç aylık dönemde ikramiyeler hariç yıllık ücret artışının %6'da kalması, faiz oranlarını ne zaman düşüreceğini değerlendiren İngiltere Merkez Bankası için potansiyel bir endişe kaynağı oluşturuyor.

Tüccarların AB Parlamentosu seçimlerine ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un sağcı Ulusal Ralli partisinin güçlü kazanımlar elde etmesinin ardından erken seçim çağrısı yapma kararına tepki göstermesiyle Pazartesi günü bölgesel piyasalar düştü.

Piyasaların dikkati ABD Merkez Bankası'nın son faiz kararına ve Çarşamba günü açıklanacak olan Mayıs ayı tüketici fiyat endeksine çevrilmiş durumda. ABD enflasyon verileri, özellikle Cuma günkü güçlü istihdam raporunun merkez bankasının faizleri düşürmeyi erteleyebileceğini göstermeye devam etmesinin ardından, önemli bir piyasa testi olabilir.

Yatırımcılar, Fed'in “nokta grafiği” olarak bilinen faiz indirimlerinin zamanlaması ve sıklığına ilişkin güncellenmiş projeksiyonlarını yakından izleyecekler. CME FedWatch Tool'a göre, piyasalar şu anda bu yıl Kasım ayında sadece bir faiz indirimi fiyatlıyor.