Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 20.05.2024 13:02 Güncelleme: 20.05.2024 14:51

Kayseri'de son 3 yılda arıcılık ile uğraşan üreticiye 7 milyon TL'lik yatırım

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, son 3 yılda arıcılık ile uğraşan üreticiye 7 milyon TL'lik yatırım yaptı.
Kayseri'de son 3 yılda arıcılık ile uğraşan üreticiye 7 milyon TL'lik yatırım

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Başkan Memduh Büyükkılıç’ın talimatlarıyla tarım ve hayvancılık konusunda tohumdan koyuna, arıcılıktan Ar-Ge çalışmalarına kadar pek çok konuda gerek proje gerekse destekler aracılığıyla tarım ve hayvancılığın gelişmesine katkı sağlıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İlimizde zenginleştirilmiş bitki çeşitliliği ile arıcılık ve yenilikçi arı ürünleri yaygınlaştırıldı. Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK) arı ve arı ürünleri üretimine ilgi duyan vatandaşlara profesyonel eğitim vererek sertifikalı arıcılar yetiştirmek amacıyla Arıcılık Kursu verildi.” diye konuştu.

Büyükkılıç, bölgede arıcılık faaliyetlerinin yürütülmesi doğrultusunda arıcılığın ekolojik dengeye sağlayacağı fayda ile projenin, çevreci bir tutum izlemiş olacağını ve tozlaşmaya katkısından dolayı bitkisel üretimde de olumlu artışlar meydana geleceğini hatırlattı.

Büyükkılıç, son 3 yılda arıcılık ile uğraşan üreticiye 7 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2022 yılında 420 adet arı kolonisi desteği sağlanmış olup toplam 430 bin TL, 2023 yılında ise 800 adet arılı kovan desteği sağlanmış olup toplam 2 milyon 260 bin TL harcanmıştır. 2024 yılında ise geçtiğimiz günlerde dağıtımını yaptığımız, toplam 3 milyon 700 bin TL maliyetle bin adet kovan desteği sağlandı. 3 yılda toplam 2 bin 220 adet arılı kovan alınmış olup, güncel rakamlarla 7 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirilmiştir. Belediyemizin geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da arıcılık faaliyetlerine destekleri devam etmektedir. Belediyemizin hibe destekleri ile arı üreticiliği yapma konusunda isteklileri arıcılığa teşvik etmeyi, hem bölge halkının donanımlı birer çiftçi olmasını hem de bölgenin istihdamına katkı sağlamasını hedefliyoruz.”