​İŞ DÜNYASINDA "SİL BAŞTAN" DÖNEMİ YAŞANACAK

Ekonomi Cuma 26 Mayıs 2023 07:00

Üst düzey yönetici araştırma şirketi Egon Zehnder'in kıdemli ortağı, toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu, "Eyvah CEO Doğuruyor" kitabının yazarı Murat Yeşildere, pandemi salgını döneminde başlayan evden çalışma modeli ile kabul edilen ezberlerin değiştiğini, artık salgın öncesi gibi haftada beş gün, 9-6 çalışma rutinine dönebilmek mümkün olamayacağını söyledi. Salgın sonrası dönemde, yeni dengenin bulunması sırasında Z-neslinin esnek çalışma merkezli bir modeli güçlü bir şekilde talep edeceğinin belirtti.

​İş dünyasında

Microsoft’un yaptığı kapsamlı bir araştırma, salgının tetiklediği esnek çalışmanın (özellikle de şu anki hali ile evden çalışmanın) çalışanların üçte birinden fazlası çocukları ile daha fazla birlikte olma fırsatı sağladığı için talep gördüğünü gösteriyor. Aynı araştırmaya katılanların üçte birine yakını da ev hayvanları ile daha fazla zaman geçirmenin salgının olumlu yan etkisi olarak tanımlamış. Murat Yeşildere, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede: “Kendi programına göreceli olarak daha fazla hakim olmak, özellikle de büyük şehirlerde, trafik gibi verimsizliklerden kaçınabilmek, çalışanların esnek çalışmanın “tadını almasını” sağladı. Ancak daha da önemlisi, çalışanlar ve kabul etseler de etmeseler de işverenler esnek çalışmanın mümkün olduğunu, etkinlik ve verimlilik sağladığını görmüş, deneyimlemiş oldular. Salgının etkisini yitirmesi, sağlık endişelerinin ortadan kalkması da bu gerçeği değiştirmeyecek. Dolayısıyla, bazı işverenler ne kadar hayal ederse, arzularsa arzulasın, salgın öncesi haftada beş gün, 9-6 çalışma rutinine dönebilmek mümkün olamayacak. Bu bağlamda Z-neslinin bu konuda daha da talepkar olacağının altını çizmemiz lazım. Salgın sonrası dönemde, yeni dengenin bulunması sırasında Z-neslinin esnek çalışma merkezli bir modeli güçlü bir şekilde talep edeceğinin altını çizmemiz lazım” dedi.

Salgın sonrası dünyayı hayal ederken, yorumlamaya çalışırken, pandemi öncesi varsayımlara dayanmak öngörü yapmayı imkansız hale getireceğini vurgulayan Yeşildere: “Dünyanın köklü bir “sil baştan”a ihtiyacı var. Geleceği yorumlayabilmeyi ancak o zaman daha iyi yapabiliriz. Bu bağlamda ofise dönüş sürecini yorumlarken, herkesin masasının başında, odasında olduğu bir dünyayı hayal etmek, tam anlamıyla “hayalcilik” olacak. Birçok kurum daha şimdiden çalışma alanını yarıya, hatta üçte bire indirecek planları hayata geçirmeye başladı. Dolayısıyla yeni dengenin oluştuğu noktada yönetici çalışan iletişimi, ilişkileri de eskiye nazaran çok farklı şekillenecek. Liderliğini ve aynı zamanda kapsayıcılığını hibrid modelde de gösterebilen yöneticiler fark yaratacak. Geçtiğimiz dönemde, salgın sırasında insiyatif alabilme becerisini güçlendirebilen çalışanlar ise, bağımsızlıklarını ilan ederek değil, bu kapasitelerini ekip için kullanabildiklerinde daha büyük etki yaratacaklar” diye belirtti.


ABONE OL