Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Özlem BABACAN 18.06.2024 08:29

International Finance'tan ICBC Turkey'e Best Loan Facilitator Ödülü

Türkiye'deki faaliyetlerinde 9 yılı geride bırakan ICBC Turkey, küresel finans sektörünün prestijli yayınlarından International Finance tarafından düzenlenen Finance Awards 2024 (Finans Ödülleri) kapsamında "Best Loan Facilitator – Clean Energy – Türkiye 2024" ödülünün sahibi oldu.
International Finance'tan ICBC Turkey'e Best Loan Facilitator Ödülü

İngiltere’nin önde gelen finans ve iş analizi yayını International Finance Dergisi’nin her yıl globaldeki başarılı kurumları ödüllendirdiği International Finance Awards 2024 (Uluslararası Finans Ödülleri) açıklandı. ICBC Turkey, yenilenebilir enerji alanında SIRO Silk Road Clean Energy Solutions’a sağladığı, Türkiye’nin Çin Yuanı’na endeksli ilk uzun vadeli finansman desteği ile "Best Loan Facilitator – Clean Energy – Türkiye 2024" ödülüne layık görüldü.

ICBC Turkey tarafından 2023 yılında sağlanan finansmanla; Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ve Çin'in önde gelen lityum-iyon batarya üreticisi Farasis Energy'nin ortak girişimi olan SIRO’ya, Türkiye'nin öncü yüksek teknolojili batarya üreticisi olma ve komşu ülkelere de hizmet verme hedefinde önemli bir destek sağlandı.

ICBC Turkey’nin, sürdürülebilir yatırımları destekleme stratejisine bağlı olarak ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlarken, bu yatırımların olumsuz çevresel ve sosyal etkilerini de azaltmayı hedeflediğini belirten ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Qian Hou konuyla ilgili şunları söyledi: “ICBC Turkey olarak; Çin ve Türkiye arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerde iki ülkenin karşılıklı gelişimini destekleyen bir köprü olma misyonuyla Türkiyede 9 yılı geride bıraktık. Sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji kaynakları artık dünya ülkelerinin ve şirketlerin ajandasında ilk sıralarda yer alıyor. Biz de ICBC Turkey olarak; ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimi için uzun vadeli ve yüksek katma değerli projelere destek sağlayarak, her iki ülkenin de üretim yetkinliğini arttıracak önemli projelere odaklanıyoruz. Bu kapsamda Çine yatırım yapan Türk işletmeler ve Türkiyeye yatırım yapan Çinli şirketlere danışmanlık ve aracılık hizmetleri sunuyoruz. Bankamızın TOGG ve Farasis Energy'nin ortak yan kuruluşu SIRO ile RMB finansman hizmetlerinde iş birliğini desteklemesi ise bunun bir örneği olmuştur. Bu işlemin, Türkiye ve Çin arasındaki yıllık 40 milyar ABD doları ticaret hacminin artmasına katkıda bulunacak olmasından memnuniyet duyuyoruz. Daha önce de farklı kategorilerde ödüllere layık bulunduğumuz International Finance Ödüllerinde, bu değerli yatırım desteği ile aldığımız ödül de benzer işbirlikleri ve doğru yatırımlar konusundaki kararlılık ve azmimizi güçlendirmektedir. Yeni enerji kaynakları, yeşil enerji ve imalat sektöründe faaliyet gösteren yerel işletmelere finansal hizmetlerimiz genişleyerek devam edecek.”