Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Büşra Bozok AYTEK 19.06.2024 11:03

İhracatçılar kötü gidişata dur demek istiyor

Kurdaki hareketlenmenin henüz başlamaması, artan genel gider ve işçilik maliyetlerinin altında ezilen deri ihracatçıları 2025 yaz sezonu satışlarını gerçekleştirmek için İtalya'ya gitti.
İhracatçılar kötü gidişata dur demek istiyor

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, 15-18 Haziran tarihleri arasında Avrupa ve dünyanın en önemli ayakkabı ve saraciye fuarlarından İtalya Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarı’na 10’uncu kez milli katılım organizasyonu düzenliyor.

 

Türk deri ihracatçıları ana pazarı İtalya’da artırılmış gerçeklik teknolojisiyle Metaverse altyapısında ürünlerini sergiliyor.

 

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, “İki yıldır asgari ücrete yapılan zamlardan dolayı üretimle uğraşan emek yoğun sektörlerde ortalama genel gider maliyetleri yüzde 60’lara ulaştı. Sadece deri sektöründe değil bütün emek yoğun sektörler aynı durumda. 2024 yılında kurdaki değişim enflasyon oranında olmazsa sektördeki firmaların hepsi kapanacak. İhracata dayalı bir büyüme hedefliyorsak, enflasyon, faiz, kur gibi temel göstergeler bizleri bu seviyede olumsuz etkilememelidir. Bizler enflasyonla mücadelede üzerimize düşen fedakarlığı yapmaya hazırız, fakat enflasyonla mücadele ancak ihracat artışıyla başarılı olur. Türkiye’de yabancı yatırımcıları yatırıma teşvik edecek, yatırım iklimini oluşturmalıyız. Dünyanın en büyük deri ürün ithalatçılarından biri yıllık 10 milyar doların üzerinde ayakkabı ürünleri ithalatı olan İtalya’yı en önemli hedef pazarlardan biri olarak görüyoruz.” dedi.   

 

Başkan Zandar, “İhracatçılarımızın enflasyon muhasebesine geçtiği ve dış pazarlarda zorlandığı, yüksek kredi faizleriyle mücadele ettiği bu dönemde işletmelerimiz birçok sektörümüz rekabet güçlerini kaybetti. En büyük pazarlarımızda yüzde 30’lara varan gerilemeler yaşıyoruz. Türkiye geneli 2024 yılı Ocak-Mayıs döneminde deri ve deri mamulleri ihracatımız yüzde 24 düşüşle 651 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye geneli İtalya’ya ihracatımız ise 5 ayda yüzde 20 düşüşle 47 milyon dolara geriledi. Birliğimiz Avrupa ve dünyanın en önemli ayakkabı ve saraciye fuarlarından İtalya Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarı’na 35 ayakkabı, 1 çanta, 1 kemer, 1 ayakkabı bakım ürünü olmak üzere toplam 38 firmamızın katılımıyla milli katılım organizasyonu düzenliyor. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz dijitalleşme faaliyetleri kapsamında, Expo Riva Schuh Fuarı milli katılım organizasyonu katılımcısı firmalarımızın fuarda sunacağı ürünleri artırılmış gerçeklik teknolojisiyle EİB Metaverse altyapısında dördüncü kez sergiliyor..” diye konuştu.   

 

Erkan Zandar, “Metaverse Kiosk Ayakta Gör Projesinin fuar süresince gösterimi gerçekleşecek. Firmalarımızın fuarda sunduğu ürünlerin gerçekçi doku ve yansıma ile EİB’e özel geliştirilen bir yazılımla modellenerek 3 boyutlu olarak sistemde entegrasyonu sağlandı. EİB Metaverse trend alanında ziyaretçiler ürünleri 360 derece inceleme ve önceki edisyonlardaki projeden farklı olarak geliştirilen proje ile sisteme entegre bir kiosk ile dijital ortamda seçtikleri ayakkabı ürünlerini bizzat kendi ayağı üzerinde deneme şansına erişiyor. Firma logoları, fiyat aralıkları, ürün kodları, ürünlerin teknik özellikleri ve firma iletişim bilgileri modellenen ortama entegre edilerek fuar ziyaretçilerinin katılımcı firmalarımızın dijital stantlarını bulundukları yerden ziyaret etmelerine ve ürünleri incelemelerine olanak sağlıyor.” dedi.

 

İTALYA EXPO RİVA SCHUH & GARDA BAGS FUARI KATILIMCI FİRMALAR;

 

ALPLER AYAKKABI

YILDEM AYAKKABI

NUVOLA AYAKKABI

EREN TERLİK

BAFAŞ AYAKKABI

KİPA AYAKKABI

CEYLAN AYAKKABI

AKYOL KEMER

EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ

BARIŞ KARDEŞLER DERİ

LIVISTON AYAKKABI

ALKAN AYAKKABI

ON-AR AYAKKABI KALIP

GENÇLER AYAKKABI

PENTA AYAKKABI

ÖZARPA AYAKKABI

MAMMA MIA İÇ DIŞ TİCARET

ÖNDER AYAKKABI

PEPINO AYAKKABI

LOTA AYAKKABI

ESPY AYAKKABI

ADNAN AYAKKABI

EMRAH BARAN AYAKKABI

ALİ SÖYLER AYAKKABI

MEHMET GÜLER AYAKKABI

ZANDAR AYAKKABI

ERAT AYAKKABI

TRIZONE TEDARİK

DERİSAN AYAKKABI

HÜDAVERDİ AYAKKABI

ULUDAĞ AYAKKABI

BURRE AYAKKABI

DR MERY AYAKKABI

MARIS İÇ DIŞ TİCARET

ÜSTÜNDAĞ AYAKKABI

GLORIA DERİ DIŞ TİCARET

KARACA AYAKKABI

SOTAŞ KİMYA

GÜNDOĞDULAR DERİ