Vakıf Katılım web
Teknoloji Kaynak: Ahmet Münir EREN 18.06.2024 15:00 Güncelleme: 14.06.2024 19:42

Hepsiburada 2024'ün ilk çeyreğinde güçlü büyüme performansını sürdürdü

Hepsiburada'nın toplam satış hacmi yılın ilk çeyreğinde 2023'ün aynı çeyreğine kıyasla yüzde 138 artarak 35,2 milyar TL'ye ulaştı. Enflasyon muhasebesine göre hesaplanan toplam satış hacmi ise geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 42,5 artarak 36,3 milyar TL olarak gerçekleşti.
Hepsiburada 2024'ün ilk çeyreğinde güçlü büyüme performansını sürdürdü

Hepsiburada’nın toplam satış hacmi yılın ilk çeyreğinde 2023’ün aynı çeyreğine kıyasla yüzde 138 artarak 35,2 milyar TL’ye ulaştı. Enflasyon muhasebesine göre hesaplanan toplam satış hacmi ise geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 42,5 artarak 36,3 milyar TL olarak gerçekleşti.

Hepsiburada platformu üzerinden verilen toplam sipariş adedi, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 22 artarak 29,3 milyona yükseldi.

Ticareti dijitalleştirerek esnaf ve KOBİ’lerin e-ticaretle büyümesini sağlayan Hepsiburada’nın aktif satıcı sayısı 101,9 bine ulaştı. Platformda satılan ürün adedi ise yüzde 38 artışla 248 milyonu aştı.

Hepsiburada’nın yılın ilk çeyreğindeki müşteri sayısı 12,1 milyon olurken son oniki ayda müşteri başına düşen sipariş sıklığı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30 artışla 7,5’den 9,8’e çıktı.

Karlı ve sürdürülebilir büyüme stratejisi kapsamında FAVÖK’ün toplam satış hacmine oranı yüzde 2,4’e yükseldi. Enflasyona göre düzenlenmiş verilere göre ise bu oran yüzde 0,8 olarak gerçekleşti.

Hepsiburada Premium’un üye sayısı 15 Mayıs 2024 itibarıyla 2,6 milyonu aştı. 

HepsiJet’in Hepsiburada dışında hizmet verdiği şirket sayısı 2000’i aştı, platform dışında taşıdığı siparişlerin hacmi toplam hacminin  yaklaşık yüzde 33’üne ulaştı.

Müşterilerine hızlı ve güvenli yeni nesil ödeme ve vadelendirme çözümleri sunan Hepsipay, 31 Mayıs itibarıyla 15,7 milyon kullanıcıya ulaştı.

İstanbul, 13 Haziran 2024 -  Türkiye’nin, Nasdaq’ta işlem gören ilk ve tek şirketi Hepsiburada, 2024 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Öngörülerin üzerinde büyüme

Hepsiburada’nın toplam satış hacmi 2024 yılının ilk çeyreğinde 35,2 milyar TL’ye ulaştı ve yüzde 120 oranındaki büyüme beklentisini aşarak bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 137,8 oranında büyüdü. Enflasyon muhasebesine göre hesaplanan toplam satış hacmi ise geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 42,5 artarak 36,3 milyar TL olarak gerçekleşti.

İlk çeyrekte 29,3 milyon sipariş

Hepsiburada müşterilerinin Hepsiburada platformu üzerinden verdiği sipariş adedi geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 22 artışla 29,3 milyona yükseldi. Mevcut aktif müşteri sayısı 12,1 milyona ulaşan Hepsiburada’nın son on iki ayda müşteri başına düşen sipariş sıklığı ise yüzde 30 artışla 7,5’ten 9,8’e yükseldi.

Aktif satıcı sayısı 102 bine yaklaştı

Hepsiburada, ‘Hepsiburada İş Ortağım’ programıyla satıcılarına ve KOBİ’lere kapsamlı imkânlar sağlamaya devam etti. Platform üzerinden satış yapan aktif satıcı sayısı 101,9 bine yükselirken platformda satılan ürün adedi ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 38 artışla 248 milyon oldu.

FAVÖK yüzde 2.4 olarak gerçekleşti

Hepsiburada’nın karlı ve sürdürülebilir büyüme stratejisi doğrultusunda, Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) 289,4 milyon TL’ye yükseldi. FAVÖK’ün toplam satış hacmine oranı 1,2 puan artışla yüzde 2,4 olarak gerçekleşti. Enflasyon muhasebesine göre ise bu oran yüzde 0,8 olarak gerçekleşti.

Müşteri sadakati ve memnuniyeti büyümeye devam ediyor

Türkiye’de geliştirilen ve hayata geçirilen ilk üyelik bazlı sadakat programı olma özelliği taşıyan “Hepsiburada Premium” 15 Mayıs itibarıyla 2,6 milyona ulaştı. Hepsiburada Premium kullanmaya başlayan müşterilerin Premiumlu olmadan önceki döneme kıyasla sipariş sıklığı ise 1,4 kata çıktı.

Hepsiburada, müşteri sadakatini ve deneyimini ölçmede kullanılan ve bağımsız araştırmalar sonucunda hesaplanan Net Tavsiye Skoru (NPS) performansına göre sektör liderliğini bu yıl da korumaya devam etti.

Hepsiburada siparişlerinin yüzde 82’si ertesi gün teslim edildi

Türkiye’nin 81 ilinde hizmet veren HepsiJet, 2024’ün ilk çeyreğinde satıcısı Hepsiburada olan siparişlerin yüzde 82’sini Türkiye'nin dört bir yanına ertesi gün teslim etti. Hepsiburada üzerinden satılan ürünlerin yüzde 68’i HepsiJet tarafından teslim edildi.

HepsiJet sadece Hepsiburada platformu üzerinden gerçekleştirilen siparişlerin teslimatını gerçekleştirmekle kalmayıp, farklı markaların da kargo taşımacılığını üstleniyor. Hepsiburada platformu dışında kargo hizmeti verdiği şirket sayısı 2000’i aşan HepsiJet, Randevulu Teslimat, Ertesi Gün Teslimat ve Kapıdan Randevulu İade gibi hizmetleri sayesinde ilk çeyrekte 87 müşteri memnuniyeti puanı elde etti.

Dijital Cüzdan Hepsipay 15,7 milyon kullanıcıya ulaştı

Hepsiburada’nın dijital cüzdan ve tek tıkla ödeme çözümü sunan fintech şirketi Hepsipay 31 Mayıs 2024 itibarıyla 15,7 milyon kullanıcıya ulaştı. 2023 yılı itibarıyla Türkiye’deki e-ticaret oyuncularına da tek tıkla hızlı ve güvenli alışveriş hizmet sunmaya başlayan Hepsipay 28 perakende şirketinde ödeme ekranında yer aldı.

Ödeme ve vadelendirme çözümlerinde öncü

Yılın ilk çeyreğinde Hepsipay’in sunduğu ‘hemen al sonra öde’ uygulaması Hepsiburada limiti ve 36 aya varan taksitlerle alışveriş imkanı tanıyan anında alışveriş kredisi kullanılarak 1,1 milyon sipariş verildi. 2024 yılında ilk kez kullanıma sunulan HepsiFinans tüketici kredisi ile Mayıs sonu itibarıyla 280 milyon TL’nin üzerinde kredi verildi. Hepsiburada limiti, alışveriş kredisi ve genel ihtiyaç kredileri ile sağlanan toplam kredi hacmi, 31 Mart 2024 itibarıyla 8,1 milyar liraya ulaştı.

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin: “Sunduğumuz uçtan uca çözümlerle e-ticareti büyütüyoruz”

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, 2024 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “2024 yılına beklentilerimizi aşan büyüme ve karlılık rakamlarıyla güçlü bir giriş yaptık. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre toplam satış hacminde  yüzde 137,8 büyüme ve FAVÖK’te devam eden bir iyileşme kaydettik. Bu tablo, sürdürülebilir ve karlı büyüme stratejimizin sonucunda gerçekleşti.

Hepsiburada olarak KOBİ’lerimizin dijitalleşme yolculukları boyunca doğan tüm ihtiyaçlarını karşılamak için sektörün en etkili, en verimli çözümlerini üretmeye devam ettik. B2B hizmetlerimizin daha fazla iş ortağımıza ulaştırılması için emin adımlarla ilerliyoruz. HepsiAd ile satıcılarımızın görünürlüklerini ve erişimlerini katlıyoruz. HepsiJet ile en son teknolojileri kullanarak kargoları hızlı ve sorunsuz şekilde teslim etmeye devam ediyoruz. Fintech alanında, müşterilerimizin güvendiği ödeme ve vadelendirme çözümlerini genişletmeye devam ettik.

2024 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında enflasyona göre düzeltilmemiş bazda yaklaşık yüzde 75 büyüme öngörüyoruz. Sıkı maliyet yönetiminin devam etmesiyle, 2024 yılının ikinci çeyreğinde FAVÖK’ün toplam satış hacmine oranının yüzde 1,8 ile yüzde 2,0 aralığında gerçekleşmesini bekliyoruz.

E-ticaretin milli takımı olarak ülkemiz için çalışıyor, Türkiye’de e-ticareti büyütmeye devam ediyoruz. Takımımızın her bir oyuncusuna özverili emekleri için, müşterilerimize markamıza olan güvenleri için, iş ortaklarımıza işbirliği ve destekleri için teşekkür ediyorum.”