Sağlık Kaynak: Şeyma Taşkıran 19.05.2024 23:52

Hazır mamadan süte nasıl geçiş yapılır?

Birçok ebeveyn hazır mamaya alışan bebeğini süte nasıl alıştıracağını merak ediyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Bilal Dinç, ebeveynlerin merak ettiği bu sorunun yanıtını tüm detaylarıyla açıklıyor.
Hazır mamadan süte nasıl geçiş yapılır?

Bir okuyucumuzdan gelen “Bebeğim 14 Aylık, anne sütünü ilk aylarda bıraktı. Şu an ek gıda ve beslenmesinde bir sorun yaşamıyoruz ancak süt içmeyi kabul etmiyor. Bu nedenle de her akşam uykusuna hazır mama içmeden yatmıyor. Hazır mamayı kesip, süte nasıl geçirebiliriz? Bu süreçte keçi sütü veya inek sütü arasında bir fark bulunuyor mu?” sorusunu Memorial Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Bilal Dinç yanıtladı. 

Bebeğinizin süt içmeyi kabul etmemesi ve hazır mamaya alışması, birçok ebeveynin karşılaştığı yaygın bir durumdur. 14 aylık bir bebek için ek gıdaların yanı sıra süt, önemli bir besin kaynağıdır ve kalsiyum, vitamin D ve diğer besin maddeleri açısından zengindir. Hazır mamayı kesip süte geçiş yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

1. Yavaş bir geçiş: Bebeğinizi birdenbire hazır mamadan kesmek yerine, yavaş yavaş sütü diyetine dahil etmek daha iyi olabilir. Örneğin, hazır mamanın bir kısmını inek veya keçi sütüyle değiştirebilirsiniz ve zamanla süt miktarını artırarak mamayı azaltabilirsiniz.

2. Sütün tatlandırılması: Süt içmek ister misin?” diye sormak yerine “Sütünü ballı mı, çilekli mi, muzlu mu istersin?” diyerek, ona süt içme tercihini değil, sütün içine ekleyeceğiniz tatlandırıcıyı tercih etme şansını bırakmış olursunuz. Böylelikle çocuk hem sütünü içecek hem de kendini özgür hissedecektir.

3. Çocuklar taklit ederek ve düzenli tekrar ile öğrenir. Bu nedenle çocuğunuza örnek olarak siz de çocuğunuzla birlikte düzenli olarak süt içmelisiniz.

4. Süt alternatifleri: Eğer inek sütüne alerjisi veya intoleransı yoksa, keçi sütü gibi alternatif sütleri deneyebilirsiniz. Keçi sütü, inek sütüne göre daha küçük yağ damlacıkları içerir ve bazı bebekler için daha kolay sindirilebilir olabilir.

5. Gıdaları süt ile zenginleştirebilirsiniz. Patates püresine, makarnaya süt ekleyebilir; muhallebi, puding, dondurma, sütlaç ya da sütlü meyveli içecekler hazırlayabilirsiniz.

6. Beslenme uzmanı veya doktorla danışma: Bebeğinizin beslenme düzenindeki herhangi bir değişiklik için bir çocuk doktoru veya beslenme uzmanıyla danışmanız önemlidir. Onlar, bebeğinizin bireysel ihtiyaçlarına göre en uygun önerilerde bulunabilirler.

Keçi Sütü ve İnek Sütü Arasındaki Farklar:

Keçi sütü ve inek sütü arasındaki farklara gelince, her iki süt türü de besleyici değerler açısından zengindir, ancak bazı farklılıklar vardır:

Alerji ve İntolerans: Keçi sütü, inek sütüne göre daha az alerjik reaksiyona neden olabilir.

Sindirilebilirlik: Keçi sütü, inek sütüne göre daha kolay sindirilebilir ve daha küçük yağ damlacıkları içerir.

Besin Değerleri : Keçi sütü, inek sütüne göre daha yüksek oranda kalsiyum, fosfor, potasyum ve A vitamini içerirken, inek sütü daha fazla folik asit ve B12 vitamini içerir.

Son olarak, bebeğinizin süt içmeyi kabul etmesi için sabırlı olmanız ve farklı yöntemler denemeniz gerekebilir. Bebeğinizin beslenme düzenindeki herhangi bir değişiklik için bir çocuk doktoru veya beslenme uzmanıyla danışmanız önemlidir. Onlar, bebeğinizin bireysel