Dünya Kaynak: Hibya Haber Ajansı 28.05.2024 12:00 Güncelleme: 28.05.2024 13:18

Çin ve ABD yetkilileri deniz işlerini görüştü

2. Çin-ABD Deniz İşleri İstişare Toplantısı, 24 Mayıs'ta video konferans yöntemiyle yapıldı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sınır ve Okyanus İşleri Genel Müdürü Hong Liang ve ABD Dışişleri Bakanlığı Çin Koordinatörü Mark B. Lambert, toplantıya ortaklaşa başkanlık etti.
Çin ve ABD yetkilileri deniz işlerini görüştü

2. Çin-ABD Deniz İşleri İstişare Toplantısı, 24 Mayıs’ta video konferans yöntemiyle yapıldı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sınır ve Okyanus İşleri Genel Müdürü Hong Liang ve ABD Dışişleri Bakanlığı Çin Koordinatörü Mark B. Lambert, toplantıya ortaklaşa başkanlık etti.

İki taraf, diyalog ve iletişimi sürdürmek, yanlış anlamalardan ve değerlendirmelerden kaçınmak ve denizdeki riskleri kontrol altına almak konusunda mutabık kaldı. Çin tarafı, ABD’nin, Çin’in deniz açıklarına yönelik kışkırtıcı girişimlerden endişe duyduklarını belirterek, Washington’un Çin toprak egemenliğine ve deniz haklarına saygı göstermesini istedi.

Tek Çin ilkesinin Çin-ABD ilişkilerinin temeli olduğunu yineleyen Çin tarafı ayrıca, Washington’u sözde Taiwan’ın bağımsızlığını hedefleyen güçlere desteğini derhal sonlandırmaya çağırdı.