Vakıf Katılım web
Dünya Kaynak: Hibya Haber Ajansı 21.06.2024 17:00 Güncelleme: 21.06.2024 18:41

Çin Savunma Bakanlığı'ndan ABD'ye Taiwan'a silah satışını durdurma çağrısı

Çin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'ye Çin'in Taiwan bölgesine silah satışını durdurma çağrısında bulunuldu.
Çin Savunma Bakanlığı'ndan ABD'ye Taiwan'a silah satışını durdurma çağrısı

Çin Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’ye Çin’in Taiwan bölgesine silah satışını durdurma çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun eğitim ve savaşa hazırlık seviyesini kapsamlı bir şekilde yükselteceği kaydedildi.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD’nin Taiwan’a silah ve donanım satışı kararını değerlendirdi.

Sözcü Wu, ABD’nin Çin’in Taiwan bölgesine silah satmasının Tek Çin ilkesi ile Çin ile ABD arasındaki 3 ortak bildiriye ciddi şekilde aykırı olduğunu vurguladı.

ABD’nin girişiminin uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel normlarına aykırılık teşkil ettiği gibi, Çin’in egemenliğini ve güvenlik alanındaki çıkarlarını ciddi şekilde zedelediğine dikkat çeken sözcü, “ABD’nin Taiwan bölgesine silah satması, Çin-ABD ilişkilerini ve iki ordu arasındaki ilişkileri ciddi şekilde zedeliyor, Taiwan Boğazı’ndaki barış ve istikrara zarar veriyor, Taiwanlı soydaşların güvenlik ve refahına tehdit oluşturuyor. Bu girişime kararlılıkla karşı çıkıyor ve ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD’yi Taiwan’ın bağımsızlığını savunanları desteklememe sözünde durarak, herhangi bir yöntemle Taiwan bölgesine silah satmayı sonlandırmaya çağıran sözcü, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun Taiwan’ın bağımsızlığını amaçlayan tüm bölücü girişimleri boşa çıkartmak için eğitim ve savaşa hazırlık seviyesini kapsamlı bir şekilde yükselteceğinin altını çizdi.

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Savunma Güvenlik ve İşbirliği Ajansı’ndan (DSCA) kısa süre önce yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Taiwan’a toplam tutarı yaklaşık 360 milyon dolar olan silah ve donanım satışına onay verdiği belirtildi.