Dünya Kaynak: Hibya Haber Ajansı 16.06.2024 16:00 Güncelleme: 16.06.2024 16:37

Çin Başbakanı: Daha olgun, istikrarlı ve verimli bir ortaklık, iki halkın ortak hazinesidi

Çin Başbakanı Li Qiang, Yeni Zelanda'ya yaptığı ziyareti tamamladıktan sonra dün Avustralya'nın Adelaide kentine ulaştı ve Avustralya ziyaretine başladı.
Çin Başbakanı: Daha olgun, istikrarlı ve verimli bir ortaklık, iki halkın ortak hazinesidi

Çin Başbakanı Li Qiang, Yeni Zelanda’ya yaptığı ziyareti tamamladıktan sonra dün Avustralya’nın Adelaide kentine ulaştı ve Avustralya ziyaretine başladı. Li, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ile 9. tur başbakanlar yıllık toplantısını gerçekleştirecekler.

Avustralya liderleri ve bu ülkedeki çeşitli çevrelerle her iki tarafı ilgilendiren konular üzerine fikir alışverişinde bulunmaya hazır olduğunu söyleyen Li Qiang, daha olgun, istikrarlı ve verimli bir ortaklığı iki halkın ortak hazinesi olarak nitelendirdi ve bu hedef için Avustralya tarafıyla birlikte çaba göstereceklerini ifade etti.

Avustralya ziyaretini sürdüren Li Qiang, bugün Adelaide Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etti. Başbakan Li, burada pandaların korunması konusunda Çin ve Avustralya’nın işbirliğiyle yürütülen koruma ve araştırma çalışmasını inceledi. Avustralya’da pandaya ev sahipliği yapan tek hayvanat bahçesi olan Adelaide Hayvanat Bahçesi’ne yapılan ziyarette Güney Avustralya Valisi Frances Adamson, Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong ve Ticaret Bakanı Don Farrell de hazır bulundu.

Li Qiang, Çinli ve Avustralyalı uzmanlardan panda koruma araştırması ve Avustralya’da panda besleme konularında bilgi aldı. Li Qiang, Aelaide’deki iki pandanın iki ülke arasındaki dostluğun elçisi ve simgesi olduğunu ve iki tarafın içtenlikle çaba göstermesi halinde iki ülke arasındaki işbirliğinin geniş Pasifik Okyanusu’nu ve farklılıkları aşıp karşılıklı yarar sağlayabileceğini dile getirdi.

Li Qiang, iki pandanın anlaşmaya göre bu yıl içinde Çin’e döneceğini hatırlatarak, ancak Çin’in Avustralya’yla panda koruma alanındaki işbirliğini sürdüreceğini ve Avustralya’nın pandalara dost bir yuva olmasını umduklarını söyledi.

Adelaide’deki ilkokul öğrencileri panda temalı Çince bir şarkı söyledi. Çin Başbakanı öğrencilerle sohbet edip, fırsatları olunca Çin’i ziyaret etmeye davet etti ve dostluğun elçisi olmalarını temenni ettiğini kaydetti.