Teknoloji Kaynak: Musa ALİOĞLU 26.05.2024 12:41

Canon Gençlik Programı'nda genç yeteneklerin eserleri Mardin'de sergiye çıkıyor

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon, Gençlik Programı (Young People Programme) kapsamında temel fotoğrafçılık eğitimi verdiği genç yeteneklerin eserlerini sergiye dönüştürüyor. Türkiye'de TOÇEV iş birliğiyle ikinci kez hayata geçirilen proje ile kendi objektifinden hikayelerini anlatan gençlerin benzersiz eserleri, 17-26 Mayıs tarihleri arasında Mardin Mardian Mall AVM'de ücretsiz olarak sergilenecek.
Canon Gençlik Programı'nda genç yeteneklerin eserleri Mardin'de sergiye çıkıyor

Canon; genç yetenekleri fotoğrafçılık eğitimi ile destekleyerek hikâyelerini anlatmalarına fırsat sunduğu Gençlik Programı’nın (Young People Programme) ikincisini Mardin’de gerçekleşirdi. 29 Ocak – 4 Şubat tarihleri arasında, yetenekli spor fotoğrafçısı Mesut Şen tarafından temel fotoğrafçılık eğitimi kapsamında kamera, lens, flaş ve aksesuarların yetkin kullanımına ilişkin teorik ve uygulamalı dersler alan, sonrasında eğitimlerine 1,5 ay boyunca online devam eden öğrencilerin yaratıcı çalışmaları, çok özel bir sergiye dönüşüyor. 

 

Genç yeteneklerin, eğitim sonrasında Eski Mardin’in eşsiz dokusu ve tarihini kendi bakış açılarıyla yansıttığı eserleri Mardin Mardian Mall AVM’de ücretsiz olarak sergilenecek. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında seçtikleri ‘Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar’ temasındaki eşsiz hikayelerin bu sergiyle ölümsüz birer esere dönüşmesine tanıklık edecek 15 TOÇEV öğrencisi, eserleriyle seslerini dünyaya duyurma imkânı yakalayacak. 

 

Canon Eurasia Ülke Direktörü, Alexandre Emeryk; “Canon olarak, Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda gençlerin görsel hikayelerini dünyaya duyurmasına yardımcı oluyor; kendilerini fotoğraf yoluyla ifade etmelerine olanak tanıyoruz. 2015 yılından bugüne kadar dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştirdiğimiz ve Türkiye’de de 2 yıldır sürdürülebilir bir proje olarak devam eden Canon Gençlik Programı'nı bu kez de Mardin’deki gençlerle hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz” diyerek program hakkındaki düşüncelerini ifade etti.  

TOÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Betül Mermertaş; “Genç yeteneklerin kendilerini ifade etmesinin birçok yolu var. Fakat fotoğrafçılığın, kendi hayal dünyalarını bize yansıtmasının en özel yolu olduğunu düşünüyoruz. Canon ile geçtiğimiz yıl Ankara’da başladığımız Gençlik Programımızın bu yıl ikincisini gerçekleştirmek ve çocukların yüzündeki gülümsemeye tanıklık etmek paha biçilemez bir duygu. Sergi sayesinde de her bir eserde gençlerin kendi bakış açılarıyla Eski Mardin’in benzersiz manzaraların hikayelerine tanıklık ediyoruz. Öncelikle Canon’a ardından emeği geçen herkese bir kez daha TOÇEV olarak teşekkür ediyoruz” dedi.

Canon Gençlik Programı Eğitmeni, Mesut Şen ise “Eğitim süreci sonrası 15 değerli yeteneğin artık ‘Bakmak ile Görmek’ arasındaki farkı biliyor ve onlara gösterileni değil, kendi gördükleri hikâyeyi böylesine güçlü bir şekilde anlatabiliyor olmaları bana Canon Gençlik Programı’nın içlerindeki yeteneği alevlendirmek için doğru bir kıvılcım olduğunu derinden hissettiriyor.” sözleriyle programın yeni nesil hikâye anlatıcılığını destekleme misyonunun öneminden bahsetti.

 

2015’ten bu yana dünya genelinde gerçekleşen “Gençlik Programı” aracılığıyla genç yeteneklerin hikâyelerine ortak olan Canon, onların bu yoldaki öğrenme ve büyümeleri için gerekli eğitim ve donanımı sağlıyor. Canon; Gençlik Programı, (Young People Programme) ile 9 yılda Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da 50’den fazla sivil toplum kuruluşu ile 6000’den fazla gence sınırsız yaratıcılık imkânı sundu. Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz yıl TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) iş birliği ile Ankara’da hayata geçirilen programın ikinci fazı ise bu yıl Mardin’de gerçekleştirildi.