Vakıf Katılım web
Güncel - Yaşam Kaynak: Hibya Haber Ajansı 19.06.2024 17:00 Güncelleme: 19.06.2024 17:11

Çanakkale Eceabat orman yangını kontrol altına alındı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkele'nin Eceabat ilçesindeki orman yangınının kontrol altına alındığını bildirdi.
Çanakkale Eceabat orman yangını kontrol altına alındı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkele'nin Eceabat ilçesindeki orman yangınıyla ilgili açıklama yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, şu an itibariyle yangınla alakalı son kontrollerinin yapıldığını belirterek, ‘’2 saate aşkın bir süredir çok yoğun ve şiddetli rüzgar sebebiyle bazı yerlerin acaba yeniden aktif hale gelmesi mümkün olabilir mi diye kontrol ettik. 2 kez alanın tamamının üzerinden geçtik. Çanakkale Eceabat yangını kontrol altına alınmıştır.’’ dedi.

İlk başladığı andan itibaren 9 uçak, 6 helikopter, 94 arazöz ve iş makinesi ve yaklaşık 540 personelle başladıklarını aktaran Yumaklı, şöyle devam etti:

‘’An itibariyle uçaklarımız, helikopterlerimiz, insansız hava araçlarımız, arazözlerimiz, iş makinelerimiz de dahil olmak üzere AFAD, Valilik, diğer kamu kurumları hatta özel sektördeki bazı kurumlarında katılımlarıyla yaklaşık 300 araç sayısına ulaştık ve bine yakın arkadaşımız da dünden itibaren bu yangınla mücadeleyi gerçekleştirmiş oldu.’’

Yumaklı, yangından etkilenen alanın 575 hektar olduğunu ifade ederek, ‘’Yanan alandan bahsetmiyorum. Yangından etkilenen alandan bahsediyorum. Yaklaşık 340 hektar alan ormanlık, geri kalanı da orman dışı kırsal alan.’’ açıklamasını yaptı.

''Araç hareketliliği devam ettiği için çünkü soğutma çalışmaları devem edecek.'' diyen İbrahim Yumaklı, bu alanın ziyaretçiye açılmasıyla ilgili kısmi olarak devam edeceğini hatırlattı. Yumaklı, boğazın gemi trafiğiyle açılmasıyla ilgili de herhangi bir engel kalmadığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Yumaklı, boşaltılan iki köy hakkında da tekrar sakinlerinin evlerine dönmesinde engel kalmadığının altını çizerek,  ''Bu 5 gün boyunca özellikle çiftçilerimiz çalışma saatleri hasatla ilgili gündüz saat 11.00'e kadar sınırlandırıldı. Öne alınması söz konusu olabilir. Bugünlerde vatandaşlarımız aileleri ile beraber, çocuklarıyla vakit geçirebilcekleri mesire alanlarında kendilerine ayrılmış olan piknik alanlarında ateş yakmamalarını özellikle istiyorum.'' şeklinde konuştu.

Halihazırda 4 aktif yangın olduğunu vurgulayan Yumaklı, ''Bunlardan birisi Uşak'ta. Manisa Soma'da yangın çıktı. Yine orada da rüzgar sebebiyle yayılma gösterdi. Balıkesir Ayvalık'ta bugün çıktı. Çöplükte başladı ve ormana siyaret etti. Ancak aldığım bilgi iyiye gittiği yönünde. İzmir'de Çeşme Karaburun'da bir yangın çıktı. Bu da orman dışı bir alanda başladı ve ormana sirayet etti. Çanakkale'ye ve ülkemize geçmiş olsun.'' ifadelerine yer verdi.