Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 23.05.2024 15:00 Güncelleme: 23.05.2024 15:07

Bakan Kacır: Etki yatırımcılarımızla iş birliği içerisinde yeni projelere imza atacağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, , Etki Yatırımı Danışma Kurulu'nun (EYDK) ev sahipliğinde Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Etki Yatırımı Zirvesi'ne katıldı.
Bakan Kacır: Etki yatırımcılarımızla iş birliği içerisinde yeni projelere imza atacağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, daha sürdürülebilir ve kapsayıcı bir kalkınma için etki yatırımcılığını destekleyeceklerini ve etki yatırımcılarıyla iş birliği içerinde yeni projelere imza atacaklarını belirterek, “Etki yatırımlarını özellikle yerelde kalkınma hamlemizin güçlü bir itici gücü olarak değerlendireceğiz.” dedi.

Bakan Kacır, Etki Yatırımı Danışma Kurulu’nun (EYDK) ev sahipliğinde Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Etki Yatırımı Zirvesi’ne katıldı.

Ekonomik getirinin yanında toplumsal ve çevresel sürdürülebilirliği odağına alan etki yatırımlarının, Türkiye’nin bir cazibe merkezi haline gelmesinde önemli bir kilometre taşı olacağını belirten Kacır, şunları söyledi:

''Zirvenin, sürdürülebilirlik odaklı kalkınma yolculuğumuza ivme kazandıracak yeni iş birliklerine vesile olmasını temenni ediyorum. Dünya, savaşlar, ticaret ve teknolojide korumacılık, salgınlar, iklim değişikliği, afetler, gıda, su, enerji, hammadde krizleriyle zorlu bir dönemeçten geçiyoruz. Türkiye olarak, sürdürülebilirliği, kaynak verimliliğini, yenilikçi ve girişimci insan kaynağımızı güçlendirerek ülkemizi küresel ileri teknoloji üretim merkezine dönüştürme gayretindeyiz. Özellikle dijital ve yeşil dönüşümün sunduğu fırsatlardan en üst düzeyde yararlanarak işletmelerimizin rekabetçiliklerini artırıyor, istikrarlı büyümemize hız kazandırıyoruz.''

“Dijital Dönüşüm ve Yeşil Dönüşüm Destek Programları” ile sanayinin yeşil ve dijital dönüşümüne yönelik yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamında değerlendireceklerini paylaşan Kacır, ''Rekabet gücü yüksek bir Türkiye için kritik teknolojilerde işletmelerimizin ikiz dönüşümünü sağlayacak ve ülkemizin teknolojik yetkinliğini artıracak adımları atmaya devam edeceğiz.'' dedi.

''Teknoloji ve inovasyonun, büyümenin anahtarı olduğu 21 yüzyılda teknoloji girişimlerinin destekçisi olmayı sürdürüyoruz.'' diyen kacır, Teknoloji ve İnovasyon Fonu, Bölgesel Kalkınma Fonu, Bölgesel Girişim Sermayesi Fon Çağrıları, Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Tech-InvesTR programı gibi fonların fonu ve eş finansman mekanizmalarıyla kamu kaynaklarının girişimcileri için çarpan etkisi oluşturmasını sağladıklarını ifade etti.

Kacır, ülkede tohum ve tohum öncesi aşamasındaki girişimlerin ölçeklenmesinde öncü rol üstlenen TÜBİTAK Girişimcilik Destek Programı (BiGG) programıyla 2 bin 293 girişiminin kurulmasını sağladıklarını belirterek, ''Ülkemizden 100 bin teknoloji girişiminin doğmasını ve aralarından 100 girişimin milyar dolar değerlemeyi aşmasını sağlayacağız.'' ifadelerine yer verdi.

Sürdürülebilirlik kavramının her alanda olduğu gibi finans dünyasında da giderek daha fazla önem kazandığına dikkat çeken Kacır, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''Küresel ekonomik sistemdeki değişimlere paralel olarak, yatırımcılar giderek daha fazla sosyal ve çevresel etki yaratma hedefine odaklanıyor. Bu bağlamda, sürdürülebilir finansal araçlar ve etki yatırımı, finansal kârlılıkla birlikte sosyal ve çevresel kazanımlar elde etmeyi amaçlayan bir strateji olarak öne çıkıyor. Finans sektöründeki bu dönüşüm, toplumsal ve çevresel sorumluluğunun bilincinde olan yeni bir yatırım perspektifi sunuyor. Bizler de bu bilinçle etki yatırımını ülkemizde ana akım bir yatırım tercihi hâline getirerek “Türkiye Yüzyılı”na giden yolu inşa ediyoruz.''

Kacır, finansman desteği alanında öncü bir destek programı başlattıklarını paylaşarak, ''Ankara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Etki Yatırımına Yönelik Bölgesel Girişim Sermayesi Mali Destek Programı ile; Ankara ve deprem bölgesindeki illerde hızlı büyüme ve katma değer yaratma potansiyeli taşıyan pozitif ve ölçülebilir sosyal ve çevresel etki yaratabilecek girişimlere finansman desteği sağlıyoruz.  Bu fonlar aracılığıyla 250 milyon liralık taahhüt ile toplamda 1 milyar liralık bir etki yatırımı oluşturacağız.'' şeklinde konuştu.

Geçen yıl bir ilki gerçekleştirerek Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından “Genç İstihdamı Sosyal Etki Tahvili Uygulaması: İstanbul Kodluyor Projesi”ni hayata geçirdiklerini anımsatan Kacır, gençlerin istihdamını sağlama yolunda özgün bir uygulama olarak performansa dayalı ödeme yöntemi ile yenilikçi bir yaklaşım kurguladıklarını kaydetti.

''Sosyal etki tahvili finansman aracı, etki yatırımcısı projemize ön finansman sağlıyor.'' diyen Kacır, sözlerini şöyle tamamladı:

''Ortaya koyduğumuz hedeflerimizi gerçekleştirmeleri durumunda kendilerine İstanbul Kalkınma Ajansı’mız ödeme yapacak. Proje kapsamındaki hedef grup, son 1 yılda işsiz olan 18 ila 35 yaş grubundaki gençlerimiz. 1 milyon 250 bin dolar bütçeli bu proje ile 550 gencimizin bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe istihdam edilmesini hedefliyoruz.  Projeye şimdiye kadar 11.5 genç ön başvuru yaptı ve bu gençler arasından seçilen 856 kişi mesleki ve profesyonel gelişim eğitimlerine başladı. Bu eğitimler, gençlerimizi doğrudan çalışma hayatına hazırlayacak. Daha sürdürülebilir ve kapsayıcı bir kalkınma için etki yatırımcılığını desteklemeye, etki yatırımcılarımızla iş birliği içerinde yeni projelere birlikte imza atacağız. Etki yatırımlarını özellikle yerelde kalkınma hamlemizin güçlü bir itici gücü olarak değerlendireceğiz.''