Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 28.05.2024 16:30 Güncelleme: 28.05.2024 14:39

Bakan Fidan: ABD'nin desteği olmasa soykırımın sürmesi mümkün değil

Dışişleri bakanı Hakan Fidan, Kamboçya Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sok Chenda Sophea ile ortak basın toplantısı düzenledi.
Bakan Fidan: ABD'nin desteği olmasa soykırımın sürmesi mümkün değil

Bakan Fidan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"İsrail’in yürüttüğü bu soykırımı elbette cezasız kalmayacağı hem insanlık vicdanında hem uluslararası hukuk tarafından gerekli muameleliyi göreceğine yürekten inanıyoruz.

Başta Amerika olmak üzere Batılı ülkelerin kayıtsız şartsız İsrail’e olan desteği olmasa İsrail’in bölgede yaptırım soykırımın ne başlaması ne devam etmesi mümkün değildi. İsrail'in güvenliği ve savunması adına başka bir milletin soykırımını sürdürmek kabul edilebilir değildir.

Biz Gazze’de işlenen katliamların durdurulması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Filistin’in devlet olarak tanınması yolundaki çalışmalarımız devam etmekte. Uluslararası toplum geç hareket etmekte. Şuana kadar olmadığı şekliyle Filistin davasını destekleyen Filistinlilerin devletleşme yolundaki çabalarını haklı gören bir atmosfer oluşmuş durumda biz bu atmosferi daha yapısal bir duruma evirilmesi için çalışıyoruz.

Brüksel’de yapılan toplantılarda şöyle bir husus gündeme getirildi. Artık 150’ye yakın ülke Filistin’i devlet olarak tanıyor. Artık bundan sonra ne yapılmalı.?

Giderek İsrail özellikle illegal yerleşimciler yoluyla Filistin Devletinin elindeki toprakları alıyor, ve Filistinlilere idare edecekleri yaşayacakları alan bırakmayan projesini devam ettiriyor.

Yıllardır gerek propaganda yoluyla gerek diğer anlatılar yoluyla insanlıkta oluşturdukları illüzyonla mevzi kazandılar ama artık bu illüzyon dağıldı.

Filistin gerçekliği sadece Filistin halkının özgürlüğü ve egemenliği ifade etmiyor, aynı zamanda uluslararası sistemin on yıllardır oluşturduğu yalan imparatorluğunda bir noktada çökmesi için bir başlangıcı teşkil ediyor."