Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 18.06.2024 15:00 Güncelleme: 18.06.2024 15:26

Altın fiyatları ABD tahvil getirilerinin düşmesi ve Fed beklentisiyle yükseldi

Altın fiyatları, piyasa katılımcılarının ABD verilerini ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine ilişkin yol haritasına dair daha fazla netlik için Federal Rezerv yetkililerinin yorumlarını beklemesiyle birlikte, Hazine getirilerinin azalmasıyla Salı günü yükseldi.
Altın fiyatları ABD tahvil getirilerinin düşmesi ve Fed beklentisiyle yükseldi

Spot altın yüzde 0,2 artışla ons başına 2.323,97 dolar oldu. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,4 artışla 2.339,00 dolara yükseldi. Gösterge 10 yıllık Hazine getirileri düşerek altını daha cazip hale getirirken, dolar sabit kaldı. 

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Pazartesi günü tek kesinti kampında olduğunu açıkladı; ancak, gelen verilere bağlı olarak görüşünü değiştirmeye açık kapı bıraktı.

Chicago Fed'den Austan Goolsbee ve Richmond Fed'den Thomas Barkin'in de aralarında bulunduğu etkili Fed yetkililerinden oluşan uzun bir liste, günün ilerleyen saatlerinde çeşitli mekanlarda görüşlerini paylaşacak. Yetkililerin yorumları faiz oranlarının ve dolayısıyla altın fiyatlarının geleceğini önemli ölçüde etkileyebilir.

Yatırımcılar CME Group'un FedWatch aracını yakından takip ediyor ve bu araç şu anda Kasım ayında faiz indirimi olasılığını yüzde 76 olarak gösteriyor.

Diğer metaller arasında, spot gümüş ons başına 29,49 dolar ile çok az değişti, platin yüzde 1,2 artışla 976,15 dolar ve paladyum yüzde 0,7 değer kazanarak 894,64 dolar oldu.