Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Ekonomi Servisi 18.05.2024 11:59

Akkök Holding "karbon elyaf"ta dünya gücüne oynuyor

Kimya, enerji, gayrimenkul ve ileri malzemeler olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteren Türkiye'nin köklü sanayi kuruluşlarından Akkök Holding, 2024 için güçlü yatırımlar hedefliyor. Özellikle, holding çatısı altındaki DowAksa, geleceğin malzemesi olarak tanımlanan ve rüzgar enerjisi, otomobil, havacılık ve altyapı güçlendirmede talebin giderek arttığı karbon elyafı daha geniş pazarlara sunma konusunda iddialı.
Akkök Holding "karbon elyaf"ta dünya gücüne oynuyor

Akkök Holding CEO’su Gökşin Durusoy, Akkök Holding’in 2023 yılı performansını ve 2024 öngörülerini düzenlenen basın toplantısında değerlendirdi. 

Holdingin 2023'ün enflasyondan arındırılmış büyümesinin yüzde 18 olduğunu belirten Durusoy, mevcut faaliyet alanlarıyla sinerji oluşturacak yatırımlara odaklandıklarını, ihracatı artırma ve sürdürülebilirliğe katkı sağlama hedeflerine yönelik stratejilerle yol aldıklarını kaydetti.

Durusoy, "Öncelikli sektörlerimiz olan kimya, enerji, gayrimenkul ve ileri malzemelerde operasyonel etkinliği artırarak ciroda TL bazında yüzde 50, ihracatta yüzde 10'un üzerinde büyüme hedefliyoruz. Yeteneklerimizi geliştirdiğimiz, bildiğimiz ve iyi yaptığımız iş alanlarında büyüyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Küresel krizler, belirsizlikler, depremler ve seçim gündemiyle geçen 2023'ü değerlendiren Durusoy, grubun toplam kombine cirosu açısından 4 milyar dolar ciro ile kapattıklarının altını çizdi.

Durusoy, "İhracatımız 740 milyon dolar ve bu dönemde yaklaşık 240 milyon dolar yatırım gerçekleştirdik. Kapasite artışı yatırımlarımızın devreye girdiği ve gayrimenkulde gelir artışı sağladığımız 2023'ün ardından daha iyi bir yıla başladık." değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyonu düşürmek amacıyla uygulanan ekonomik programın, Türkiye'nin bütün paydaşları için fedakarlık gerektirdiğine işaret eden Durusoy, 2024'ün zorlu bir yıl olacağını ancak ilk çeyrek sonuçlarının bütçeler paralelinde ilerlediğini, grup olarak 2023 sonunda ulaşılan tarihi düşük borçluluk seviyeleriyle zorlu döneme hazırlıklı girildiğini hatırlattı.

2024 yatırım planlarıyla ilgili bilgi veren Durusoy, stratejik sektör olarak gördükleri kimya, ileri malzemeler, enerji ve gayrimenkul sektörlerindeki potansiyeli değerlendirmeye odaklandıklarını bildirdi.

- "Türk ekonomisine 200 milyon dolar ithal ikamesi sağlayacak"

Holdingin büyümesine de katkı sağlayan alanlarda karlılığı sürdürmeyi ve operasyonel etkinliği artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Durusoy, şöyle devam etti:

"2024 için 340 milyon dolarlık bir yatırım bütçesi planladık. Aksa'da Mithra ve teknik elyaf iplik yatırımlarımız devam ederken, Akkim'de Epoksi yatırımımız bu sene son çeyrekte devreye girecek ve Türk ekonomisine 200 milyon dolar ithal ikamesi sağlayacak. Akcoat ve Epsilon Kompozit şirketlerimizin yatırımları da devam ediyor. Gayrimenkul tarafında ise Akiş GYO tekrar bir yatırım sürecine girebilir. Enerji sektöründe ise önceliğimiz finansal sürdürülebilirliği sağlamlaştırmak olacak. Bu amaçla tarihi düşük seviyelere gelen borçluluğumuzu daha da aşağıya çekerken, bu sektörde önümüze gelen değişik yatırım fırsatlarını da değerlendirebiliriz. Aynı zamanda uluslararası pazarlara odaklanarak ihracatımızı artıracağız. Bu stratejik odak, küresel rekabet avantajı sağlamamıza ve uluslararası ticarette şirketimizin bilinirliğini artırmamızı kolaylaştıracak."

Geleceğin endüstriyel trendlerine öncülük etmek ve sürdürülebilir inovasyonla sektördeki rekabet avantajlarını güçlendirmek amacıyla stratejik yatırımlar ve işbirlikleri yapma yaklaşımı benimsediklerine değinen Durusoy, hem Akkök Holding grup şirketlerinin kendi arasında hem de diğer sektör paydaşlarıyla işbirliklerinin olduğunu belirtti.

Durusoy, "Holdingimizin 2024 ihracatını yaklaşık 800 milyon dolar seviyesinde bekliyoruz. Bu 2023 ihracatımıza göre yüzde 10'un üzerinde büyüme anlamına geliyor. Kimya, ileri malzemeler, enerji ve gayrimenkul alanları önümüzdeki yıllarda da Akkök Holding'in öncelikli sektörleri olmaya devam edecek. Ciroda büyüme hedefimizi ise TL bazında enflasyondan arındırılmış olarak yüzde 50 olarak bütçeledik. 2024 yatırımlarımız planladığımız şekilde ilerliyor. Önümüzdeki aylarda tamamlanan yatırımları devreye alarak yola devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Grubun teknoloji yatırımları, AR-GE ve inovasyonun kurum kültürü içinde çok önemli bir yeri olduğunu anlatan Durusoy, 2023'te öncü yatırımcılığını Akkök Holding iştiraki olan Akkök Next'in yaptığı Türkiye'nin malzeme teknolojilerine odaklanan ilk derin teknoloji fonu 212 NexT'in kurulduğunu hatırlattı.

Durusoy, fonun, Türkiye ve dünyada büyüyen derin teknoloji pazarında yenilikçi girişimlere yatırım yapacağını bilgisini paylaşarak, şunları kaydetti:

"Hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak teknoloji çözümlerine 3 yıllık süreçte 17 milyon dolar olarak belirlenen ilk etap yatırımlarla bir yandan finansal kazanç hedeflenirken diğer yandan yaratılacak sinerjiyle yeni yatırım alanları bulunabilecek. Bunlarla beraber grup için girişim kültürüne de büyük katkı sağlayacak. Son 4 yılda 50 ürün grubu için 165 ayrı patent başvurumuzu yaptık ve 88 adet tasarım tescili aldık. AR-GE'ye yılda 40 milyon dolar civarında bütçe ayırıyoruz. AR-GE çalışmalarımızdan büyük başarılar da elde ediyoruz.

- Hidrojen teknolojisi

Durusoy, AKSA'nın kendi AR-GE ekibi tarafından geliştirilen karbon elyaf projesinden de söz ederek, bununla gurur duyduklarını söyledi. Dünya devi Dow Chemical Company'nin sadece bu know howa sahip olabilmek için Türkiye'ye gelerek kendileriyle ortak olduğunu ve DowAksa'nın kurulduğunu belirten Durusoy, kuruluşun bugün Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın sayılı karbon elyaf üreticilerinden olduğunu söyledi.

Karbon elyafın, özellikle önemli farklar yarattığı alanlardan birinin savunma ve havacılık sanayii olduğuna dikkati çeken Durusoy, diğer alanlarla ilgili de şu ifadeleri kullandı:

"Karbon elyaf, rüzgar türbinlerinin enerji üretiminin artırılması, otomobillerdeki yakıt tüketiminin azaltılması, altyapı ve yapıların güçlendirilerek ömürlerinin uzatılması gibi dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunlara yönelik inovatif çözümler sağlayan, katma değeri yüksek ve stratejik ürünler."

Ulaşım endüstrisinde hidrojen teknolojisinin gelişiminin konuşulduğu günümüzde, özellikle hidrojen tanklarında yaygın kullanımının olcağını da ifade eden Durusoy, "2028 - 2030 yılına baktığınızda toplam karbon elyaf üretiminin yarısı neredeyse hidrojen tankına ayrılacak. Bütün dünyada çok büyük bir alan olacak diye bekleniyor, sektör danışmaları tarafından dedi. 

Ford Otosan'la ortak çalışma yürttüklerinden de bahseden Durusoy, "Hidrojen tankıyla çalışan bir kamyon projesi için beraber çalışarak geliştirmeye çalışıyoruz. Ortak bir AR-GE çalışmamız var hidrojen tankında.." değerlendirmesinde bulundu.

- Haftada 4 gün çalışma sistemiyle örnek oldu

Çalışan memnuniyeti ve yetkin eleman sağlama, en önemli konumuz. Kaynağımız insan ve yetkin insan olmadan üretimi gerçekleştirmek mümkün değil. Yönetici olarak en önemli görevlerimizden biri yetkin insanları şirketimize kazandırmak, onları şirkette tutabilmek, eğitmek ve geleceğin liderlerini sağlamak. Bu doğrultuda Aksa Akrilik geçen yıl nisan ayında 3 aylık deneme sürecinden sonra 4 gün çalışma sistemini kalıcı hale getirdi. Genel anlamda olumlu geçen sürecimizin etkilerini yakından takip ediyoruz. Aynı kampüs içindeki diğer grup şirketimiz Akkim de aynı sistemle çalışmaya geçti. Bunun gibi motivasyon artırıcı, geleceğin iş yaşamında fark yaratacak yenilikçi uygulamalarla, genç yetenekler için işveren markası olma konumumuzu güçlendiriyor ve yetenekli profesyonellerin şirketlerimize olan ilgisini artırıyoruz. Gençlerimiz için ekonomik imkanları iyileştirmeli, refah sağlayan çalışma koşulları inşa etmeliyiz."