Mobil Masthead


SALİHLİ VE KÖPRÜLÜ İLE "KERKÜK'TE TÜRKMEN VAKTİ

Yaşar İÇEN 07 Ara 2023

Başkan Salihi Bağdat'taki yoğun iş yüküyle birlikte, gerçekleşecek olan yerel seçim için Kerkük'e odaklanmış durumda.

Yerel seçimler öncesinde Kerkük’te ziyaret edip uzun uzun sohbet ettiğim isimlerden biri de tüm dünyanın yakından tanıyıp takdir ettiği ITC Kerkük Milletvekili ve Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Erşat Salihi oldu.

Başkan Salihi Bağdat’taki yoğun iş yüküyle birlikte, gerçekleşecek olan yerel seçim için Kerkük’e odaklanmış durumda. Desteklediği aday Ahmet Remzi Köprülü ile sokak sokak, kapı kapı, yürek yürek gidip konuşan Başkan Salihi’ye Kerküklülerden büyük destek var. Aslına bakarsanız bu destek çok önemli çünkü siyasetten yorulan ve sıkılıp arkasını dönen Iraklılarla birlikte Türkmen dünyasında ve Kerkük’te halâ sevgi-ilgi-güven karşılığı olan nadir isimlerden biri Erşat Salihi. Salihi’nin seçim bürosu olarak hazırlayıp halka açtığı bürolar gece yarılarına kadar Türkmenlerle dolup taşıyor.

Başkan Erşat Salihi evladı gibi görüp yetiştirdiği ve siyaseten rehber olduğu adayı Ahmet Remzi Köprülü ile beni seçim bürosunda karşıladı. Her ikisinin de keyfi yerindeydi zira onların deyişiyle “Kerkük’te şimdi Türkmen Vakti” demek için yola çıkmışlardı.

Öncelikle Başkan Salihi ile sohbete koyulduk. Aktardıkları Kerkük adına önemli başlıklardı. “Bir önceki Kerkük Valisi Kürttü, şimdiki vali Arap o halde Kerkük’te şimdi Türkmen vali zamanıdır” diyen Salihi buna yönelik kanuni işleyişe de değindi. Irak ve benzeri ülkelere dair uzaktan konuşmak olmuyor çünkü böylesi yerlerde davulun sesinin ne kadar karmaşık ve kaygan olduğu yakından daha net anlaşılıyor.

Uzun zamandır dile getirdiğim “Kerkük için tek çözüm; azınlık-çoğunluk demeden Araplar, Kürtler ve Türkmenlerden oluşturulacak ‘tria ring yönetim’ sisteminin acilen hayata geçirilmesidir…” Yani kurum idarecileri ve güvenlik güçleri eşit sayıda ve yetkide olmakla birlikte Kerkük Valisi de her dönem değişip görevi diğer kesime devredecek.

Erşat Salihi’nin vurgu yaptığı konu tamda buydu bu sebepten “Kerkük’te şimdi Türkmen vaktidir” diyordu.

“Bağdat’ta ben varım Kerkük’te de Ahmet Remzi olacak. Geçmişiyle ve geleceğiyle halkımızın sorunları bizim sırtımızda bunun bilinciyle bu yola çıktık. Mevcut dünya ve Irak şartlarında Türkmenler olarak yükümüz ağır biliyoruz fakat birlikte hareket etmezsek başımıza neler geleceğini de çok iyi biliyoruz. Biz Türkmenler yan yana yürüyerek yönetimde etkili ve yetkili olabiliriz. Bunun için de tüm olumsuzlukları bir kenara bırakıp sandığa gitmemiz sesimizi Bağdat’a duyurmamız gerekiyor. Halâ seçmen kartlarını almayan Türkmenler var onlara da sesleniyorum; gidin ve kartlarınızı alın ki birlikte yol alalım” diyen Erşat Salihi konuşmasını şu cümle ile tamamladı; “şimdiye kadar ‘yolumuz hak yolu’ dedik. Bundan sonra da yolumuza olan sadakatimizle ‘hak yoluna devam” diyoruz…”

Yıllardır Erşat Salihi ile yol alan Ahmet Remzi Köprülü de Kerkük’e yönelik projelerini aktardı. Kerkük Kalesi’nin düzenleme çalışmalarını, gençlerin sanatsal ve kültürel faaliyetlerde bulunması için “kültür AVM” projesini, kadınların eğitilerek meslek sahibi olmaları ve üretime katılabilmeleri için açılacak halk eğitim merkezleri planlarını ve daha pek çok Kerkük’e hizmet planını aktaran Ahmet Remzi Köprülü her cümlesini Başkan Erşat Salihi’ye bağlıyordu çünkü kendisinin de dediği gibi “Erşat Salihi ekolünden” geliyordu ve bu yolda kendisiyle devam edecekti…

Evet yerel seçimlere sayılı günler kala herkesin gözü kulağı Kerkük’te. Türkmen listesine şöyle bir baktığımızda en güçlü isim Ahmet Remzi Köprülü görünüyor.

Peki genel dağılım nasıl olur derseniz aldığım izlenim itibariyle şunu söyleyebilirim;

-Bir sandalye sabit olarak Hristiyan kotasına ait…

-Üç liste ile giren Araplar 5 sandalye…

-KYB  5 sandalye alabilir…

-KDP 2 sandalye alabilir…

-Türkmenler 3-4 sandalye alabilir…