ODESSA İÇİN TÜRKİYE DEVREYE GİRMEK ZORUNDA

Aynur İMRAN 24 Nis 2024

Aynur İMRAN
Tüm Yazıları
ABD Temsilciler Meclisi, aylar süren çıkmazın ardından Ukrayna'ya 61 milyar dolarlık askeri yardımı onayladı. Ancak bu kararla birlikte Ukrayna'ya yardım için ayrılan 60,84 milyar doların büyük kısmı ABD'de kalacak. Böylece, silah, teçhizat ve mühimmatın Kiev'e teslim edilmesinin ardından Amerikan ordusunun boşalan cephaneliğini doldurmak için 23,2 milyar dolar kullanılacak. Ukrayna'ya yeni silah alımına 13,8 milyar dolar harcanacak. Tüm silahlar hemen gönderilmez. Bazıları yasanın yürürlüğe girmesinden sonraki bir hafta içinde Ukrayna'ya gönderilecek.

Bu miktarın 11,3 milyar doları ABD silahlı kuvvetlerinin Ukrayna'daki mevcut faaliyetlerine tahsis edildi. Buna Ukrayna Silahlı Kuvvetleri personelinin eğitiminin yanı sıra NATO'nun doğu kanadındaki varlığı da dahildir. Ayrıca Ukrayna ekonomisini desteklemek için 7,8 milyar dolar harcanacak. Bu miktar Kiev'e kredi olarak verilecek.

Aynı zamanda Washington, Kiev'deki büyükelçiliğine ek askeri danışmanlar göndermeyi de düşünüyor. Pentagon Basın Sekreteri Patrick Ryder bu konuda basına bilgi verdi. Ona göre, danışmanlar askeri görevler yerine getirmeyecek, ancak Ukrayna hükümeti ve silahlı kuvvetlere tavsiyelerde bulunacaklar.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, ülkedeki son duruma ilişkin bir röportaj verdi. "Ukraynalılar inançlarını kaybetmediler, insanlar silahlı kuvvetlere ve kendilerine olan inançlarını kaybetmediler, ama yorgunluk konusunda yalan söylemeyeceğim, o var. " Yorgun Ukrayna Ordusu için bu Destek Yasası hava su gibi zaruri idi. 

Aynı zamanda Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi Başkanı Maria Zakharova ise ABD'nin Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a askeri yardım tahsisinin küresel krizi daha da derinleştireceğini belirtti. "Kiev rejimine yapılan askeri yardım, doğrudan terörist faaliyetlere sponsorluk yapmaktadır ve Çin'in Tayvan ve İsrail'in iç işlerine müdahalesi, bölgede benzeri görülmemiş bir gerilimin tırmanmasına giden doğrudan bir yoldur."

Tabi son günler Rusyanın aldığı kararları, özellikle Odessayahücumların sıkılaşması da Rusyanın ciddi şekilde rahatsız olduğunu ve bu yardımlar gelmeden işi bitirme çabalarının göstergesidir. Kışın Ukrayna topraklarında savaşmak çok zor, ülkenin büyük kısmı bataklıklar ve kışın ağlr zırhlı araçlar için geçilmez oluyor. Yazın gelmesi Rusya için bir şans ola bilir. Ve artık planlanandan çok uzun süren bu savaş Rusyaya ciddi bir külfettir. Hem Rusya artık Moldovada ve Kazakistanda yeni hedeflerini dile getirmeye başladı. Yeni hedefler için de eski hesapları bitirmek lazımdır. Ama Rusyanın Odessaya sahip olması Ukrayna kadar Türkiyenin de zararınadır. Rusyan Karadenizde egemenlik sağlamasına, söz sahibi olmasına izin vermemeliyiz. Şartlar bugün Gürcüstan ve Türkiye’yi bir an önce müttefik olmaya zorluyor. Konu Karadeniz. Konu bölgede egemenlik. Konu Rusyanın yeni hedeflerinin tam da Türk bölgeleri olması -Gagauziya ve Kazakistan. Bir taraftan da Gagauziya başkanı İrina Gutul Moskovaya gitti ve Rus hükümeti ile anlaşma imzaladı. Yani Rusya işin yarısını halletmiş durumda. Bölge kaynıyor. Rusya Ukraynada gereken başarıya ulaşamadı, kendi halkını motive etmek, ülkedeki fakirliği, ekonomik sıkıntıları kapatmak için yeni ganimetler arayışındadır. Bu ganimetler Karadeniz ve Türk toprakları olmamlı. İzin vermemeliyiz.