TDV Gazetebirlik


HADİSE'NİN CESUR REKLAMI ALKIŞ TOPLADI

Micheal KUYUCU 31 Oca 2021

Hadise, müzik dünyasındaki başarılarının ötesinde başarılar yakalayarak bir star olmayı başardı.

Hadise, müzik dünyasındaki başarılarının ötesinde başarılar yakalayarak bir star olmayı başardı. Müzik piyasasında ana akım pop yapmıyor, batılı bir müzik anlayışı var. Batının penceresinden bakıyor pop müziğine, zerre kıroluk yok. Eğer ana akım pop yapsaydı çok daha farklı yerlerde olurdu. Ama müzik konusunda daha idealist davrandı ve farklı olmayı denedi. Bu onun pazardaki yerini farklılaştırdı. TV’de de başarılı oldu, sosyal medyada da. İkisinde de farklı oldu. Zaten Türkiye’nin sosyal medyada tek dünyaya hitap eden yorumcusu o. Hadiseworld adını verdiği sosyal medya hesaplarında hem Türkçe hem de İngilizce iletiler paylaşan tek yorumcu o. Bunu Tarkan bile yapmadı.

Kolajen ürünlerini tanıttı

Böyle bir vizyona sahip bir solist Hadise. Geçenlerde onun rol aldığı Colastin reklamını gördüm, şu sıralar televizyonlarda sık sık karşımıza çıkan bir reklam filmi. Kolajen ürünleri insana makyaj gibi yapay bir güzellik yerine, doğal ve sağlıklı bir güzellik vaat ediyor. Bunu Hadise ile anlatmaya çalıştı. Zor bir konu. Herkesin makyaj bağımlısı olduğu bir dönemde bu yöntemi anlatmakta zor, insanlara kabul ettirmekte zor.

Makyajsız Hadise

Reklam filmini izlerken bir şeylerin farkına vardım. Kadınlara özgüven vermek amacıyla, kadınları motive eden, kadınlara, kendisini olduğu sevmesini telkin eden bir çalışma olmuş. Bu fikri anlatırken gerek reklamın senaryosu gerekse Hadise’nin oyunculuğu çok ilgimi çekti. Hadise makyajını silerek reklam filminin büyük bir bölümünde makyajsız oynadı.

Reklam filmi Hadise’nin "güzel olmak için bana benzemene gerek yok!" sözü ile başlıyor. Hadise “Sana benzemeyen ne varsa sil gitsin... Kendini gizleme, çünkü sen zaten güzelsin... Sen, gerçek sensen güzelsin.” diyor. Reklam filminin sonunda ise Hadise’yi nerdeyse sıfır makyajla görüyoruz.

Sen gerçek sensen güzelsin

İzlerken “helal olsun” dedim Hadise’ye. Hem reklam filmini kurgulayanlara hem de Hadise’ye “helal olsun” dedim. Reklam filmini kurgulayanların bir kadına, hele Hadise gibi bir stara reklam filminde makyajsız rol almasını düşünmesi çok özgün ve aynı zamanda çok cesur bir iş. Bunu Hadise’nin kabul etmesi ve bu reklam filminin büyük bir bölümünde ve özellikle son bölümünde makyajsız rol alması da ayrı bir cesaret. “Sen gerçek sensen güzelsin” sözünü söylerken Hadise’nin makyajsız hali çok ilgimi çekti.

Bugün kadınlar sokağa bile makyajsız çıkmıyor. Hadise reklam filmine makyajsız çıkmış. Bunu ancak kendine güvenen bir kadın yapar, bunu Hadise gibi işini önemseyen ve yeniliklere açık biri yapar. Hadise müzikte de özgür ve riskli bir işe imza atarak bir kez daha farkını gösterdi.

Bu reklam filminde tüm şöhretlere adeta meydan okudu. Samimi söyleyeyim bunu çok az ünlü yapardı. Hadise bunu yaptı ve tarihe geçti, reklam filmi de çok güzel olmuş. Hadise bu reklam filminde söylediği “Sen gerçek sensen güzelsin” sözünde dediği gibi gerçek Hadise’de doğal güzelliği çok güzel. Bu reklam filminde Hadise’nin yaptığını kaç kadın popçu yapardı dersiniz?

Online kitap siparişleri pandemide yüzde 26 arttı

2020 yılı pandemi sayesinde online alışverişin zirve yaptığı bir yıl oldu. Bu dönemden en çok kar yapan firmalar kargo şirketleri ve e-ticaret yapan siteler oldu. Canlanan sektörlerden biri de online kitap satışları oldu. Online kitap alışveriş platformlarından Kidega, çok güzel bir araştırma hazırladı ve 2020 yılı kitap alışveriş verilerini açıkladı. Yayınlanan araştırmaya göre Türkiye’de en çok kitap okuyan şehirler; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Eskişehir ve Muğla olurken en çok kitap alışverişi yapan kitle yüzde 31’lik ortalamayla 25-34 yaş arasındaki bireyler oldu.

Verilerde geçen yıl online kitap satışlarının ciddi bir artış yakaladığını gösteriyor. 2020 yılında online kitap alışverişlerinde sepet ortalaması yüzde 48 artarken sipariş tutarı bazında yüzde 26’lık bir artış gerçekleşti. Okuyucular en çok edebiyat, roman, çocuk kitapları, tarih, insan ve toplum, kişisel gelişim alanındaki türleri tercih etti.

Online alışveriş davranışı 3 kata kadar arttı

2020 yılı verilerini değerlendiren Kidega Genel Müdürü Berna Ahbab, “Türkiye’de şubat ayında başlayan pandemi ve sonrasında gerçekleştirilen kısıtlamalarla birlikte evde zaman geçirmeye başlayan okuyucular, evden çıkma yasakları ile birlikte kitap alışverişlerini de online olarak gerçekleştirdi. Bu dönemde stabil bir büyümeyle ilerleyen birçok kitap satış platformu satışlarını 3 kata kadar arttırdı. 2020 yılında online kitap alışverişlerinde sepet ortalaması yüzde 48 artarken sipariş tutarı bazında yüzde 26’lık bir artış oldu. Nüfusun şehre olan etkisi ile birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir en çok kitap alışverişi gerçekleştiren şehirler oldu. Bu kentleri Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Eskişehir ve Muğla takip etti. Pandemi sürecinde online en çok kitap alışverişini yüzde 31 ile 25-34 yaş arası gerçekleştirdi. Online alışveriş davranışını pekiştiren pandemi dönemi, markaların hizmet kalitesini ortaya koyduğu bir dönem oldu. Önceden online platformlardan alışveriş yapmaya çekinen ve online alışverişi güvenli bulmayan tüketicilerin de online platformlara bakış açıları değişti. Artık 7’den 70’e herkes internetten alışveriş yapabiliyor” dedi.

Burcu Güneş bu albümünde çok iddialı

''Burcu Güneş'', pandemi sürecinde büyük hasarlar alan müzik sektörünü canlandıracak bir projeyle sevenleriyle buluşmaya hazırlandığını açıkladı.

Sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla dikkat çeken başarılı yorumcu, 6 şarkıdan oluşan mini bir albüm hazırlığı içerisinde olduğunu açıkladı.

Evde kalma sürecini verimli bir şekilde kullanan ve kendini stüdyoya kapatarak bol bol üreten ''Burcu Güneş'', birbirinden kıymetli şarkılarıyla çok yakında sevenleriyle hasret giderecek. ''Burcu Güneş''in sürprizlerle dolu ve titizlikle hazırlanan albümü ülke olarak geçirdiğimiz zor günlere ilaç gibi gelerek kısa sürede 2021 hit'leri arasında yerini alacak. Sosyal medya paylaşımlarında da sahneyi ve sevenlerini çok özlediğini dile getiren Burcu Güneş, 22 yıllık müzikal kariyerinde iz bırakacak bir projeye daha imza atacak

Barcelona’da pandemi

Barcelona’dan Dr. Shirli Ender Büyükbay’ın İspanya Barcelona’da yaşadığı Kovid-19 Pandemisini anlattığı eser #SeninİçinEvimdeydim yayınlandı. Yazar tüm dünyanın aynı anda evlerine kapandığı, belirsizlik ve umutla bekleyiş sürecini çok özgün bir anlatı halinde okurla paylaşıyor. Sosyal medyada günbegün paylaştığı yazılarını çevresinden gelen yorumlarla kitaplaştırmaya karar veren Shirli Ender Büyükbay, insanlığın dönüşümünü, doğanın bizlere söylemek istediklerini kendi içsel serüveniyle birleştirdi.

Büyükbay kitabı için: “Belki de bu virüs insanlığa insanlığını yeniden hatırlatma işlevi olarak başımıza geldi... Kim bilir? Şu kesin ki hayatımız ve bundan etkilenen herkesin yaşama bakış tarzı bambaşkalaşacak.” yorumunu yapıyor.

Pandemi döneminde kadın akademisyenler daha çok çalıştı

MEF Üniversitesi pandemi döneminde gerçekleşen uzaktan eğitim ile ilgili çarpıcı bir araştırmaya imza attı. Kendi bünyesinde gerçekleştirdiği anket çalışması aracılığı ile yapılan araştırmada üniversitede uygulanan interaktif ve online eğitimden memnuniyet olduğu çıktı. MEF Üniversitesi rektörü Muhammed Şahin “Bundan sonraki süreçte, imkanlarımız dahilinde ihtiyaçların giderilmesi ve online eğitim sürecinin daha da iyileştirilmesi için gerekli adımları atacağız” diyerek üniversite olarak online eğitimin geleceğine inandığını ve bu konuda yatırımlara devam edeceklerinin altını çizdi.

Anket sonuçlarına göre kadın akademisyenlerin ev hayatındaki sorumluluklarının erkek akademisyenlere oranla anlamlı biçimde daha fazla olduğu saptandığı araştırma ile ilgili üniversite “Kadın akademisyenlerimize bu zor süreçte gösterdikleri çaba için bir kez daha canı gönülden teşekkür ediyoruz.” Diyerek evdeki sorumluluklar konusunda kadın-erkek akademisyenler arası eşitsizlik konusuna vurgu yaptı.

Türkiye Eğilimleri araştırmasında 2020’de çarpıcı sonuçlar

Son günlerde dikkatimi çeken bir diğer araştırma da Kadir Has Üniversitesi tarafından yapıldı. Kadir Has Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği “Türkiye Eğilimleri 2020” araştırmasında çok ilginç sonuçlar var. Araştırmaya göre 2020 yılında Türkiye’nin en büyük sorunu koronavirüs salgını olmuş. 2019 yılında yapılan araştırmada Türkiye’nin en büyük sorunu yüzde 44.7 oranında “hayat pahalılığı ve işsizlik” iken 2020 yılında koronavirüs salgını bu sorunu ikincisi sıraya attı.

İlginç olan bir diğer veri ise televizyon izleme sıklığında. 2020 yılında televizyon izleyenlerin oranı yüzde 93.3 iken televizyon izlemeyenlerin oranı yüzde 6,7 olmuş. Günde ortalama 3,1 saat televizyon izlenmiş. Bu çok ciddi bir veri. Televizyonun Türkiye’de hala çok güçlü bir mecra olduğunun bir diğer göstergesi.

Bir diğer rekorda sosyal medya kullanma sıklığında. 2020 yılında insanların yüzde 91.2’si sosyal medya hesaplarına vakit ayırırken, yüzde 8.8’si sosyal medya hesaplarına vakit ayırmadığını söylemiş. Sosyal medya hesaplarına günlük ayrılan süre 2,6 saat!

En büyük sıkıntı gazetelerde

Araştırmada SOS veren bir veri de var. Bu, gazete okuma oranı ile ilgili. Gazete okumayanların oranı yüzde 56,6 iken, gazete okuyanların oranı yüzde 43,4 çıkmış. İnsanlar gazeteyi eline alıp kâğıdın o sıcak kokusunu koklamak yerine daha çok internetten okumayı tercih ediyorlar.

Hayatımın En Kötü 20 Dakikası

Manchester United’ın ve dünya futbolunun efsanelerinden biri olan George Best’in hayatını konu alan “George Best: Hayatımın En Kötü Yirmi Dakikası” adlı kitabın Türkçesi, yayıncılıkta 94’üncü yılını kutlayan İnkılâp Kitabevi etiketiyle yayınlandı.

Biyografi yazarı Duncan Hamilton’ın uzun ve titiz araştırmalar sonucu hazırladığı biyografi; Cantona, Beckham ve Ronaldo’yla devam eden “Manchester 7 Numara” efsanesinin ilki sayılan Best’in Belfast’tan Old Trafford’a uzanan efsanevi öyküsünü anlatıyor. Biyografi okumak çok zevklidir. İnsanların hayatlarından hepimizin öğrenecek çok şeyi var. Bunun için bu biyografiyi de diğer tüm biyografik kitapları okumak ve hayat dersleri çıkartmak lazım.