VF mobo


CAN AZERBAYCAN'DAN IRAKLI TÜRKMENLERE "HOŞGELMİŞSİZ"

Yaşar İÇEN 06 Kas 2023

Iraklı Türkmenler "Geçmişin Kardeşi Şimdinin Yoldaşı" Can Azerbaycan'daydı geçtiğimiz hafta..

Iraklı Türkmenler “Geçmişin Kardeşi Şimdinin Yoldaşı” Can Azerbaycan’daydı geçtiğimiz hafta..

Hz.Hüseyin’in yanına defnedilip huzur bulan Fuzuli’nin can kokulu dizeleri eşliğinde açmıştı yüreğini Can Azerbaycan, Iraklı Türkmenlere…

İki ülke arasında gerçekleşen bu buluşma ile bir ilk yaşanmıştı Bakü’de. Irak’la birlikte dünyanın pek çok ülkesinden gelen Iraklı Türkmenler, Can Azerbaycan ile ilk kez buluşuyordu ve her iki tarafın mutluluğu gönüllerden dökülen kelimelere fazlasıyla yansıyordu… Buluşma tablosuna bakınca insanın aklına hemen şu soru geliyordu; birbirine bu kadar fazla benzeyen Azerbaycan ve Iraklı Türkmenler şimdiye kadar neden yan yana gelmemişti? Şiirleriyle, türküleriyle, şivesiyle, değerleriyle, tanınmış isimleriyle Bakü neyse Kerkük de oydu. Azerbaycan’ın mücadelesini verdiği Karabağ’ı, Fuzuli’yi, Nesimi’yi ve daha nicesini yüreğinde hissediyordu zaten Iraklı Türkmenler. 

Iraklı Türkmen heyeti; üç dönem Irak Spor Bakanlığı ve sonrasında milletvekilliği görevini üstlenmiş şimdi de Irak Türkmen İslami Birliği Partisi Genel Başkanlığı görevini yürüten Casim Mohammed Caffar, ITC eski Başkanı ve Türkmen Kardeşlik Ocağı’nın mevcut Başkanı Dr.Faruk Peri, eski milletvekili Fevzi Ekrem, Irak Türkmen Vefa Hareketi Partisi Genel Başkanı Feryat Tuzlu, çeşitli Türkmen vakıf ve derneklerin başkanları, araştırmacılar, akademisyenler, yazarlar, şairler, sanatçılar ve nicesiyle oldukça zengin ve güçlü bir çerçevedeydi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın misafiri olarak resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Bakü’de bulunan ITC Eski Başkanı ve mevcut Kerkük Milletvekili Erşat Salihi de beraberindeki Iraklı Türkmen Milletvekilleri ve siyasetçilerden oluşan bir heyet ile Bakü’ye gelen Iraklı Türkmenleri yalnız bırakmadı.

Iraklı Türkmenler-Azerbaycan Kültür Buluşması’nın açılış konuşmasını yapan ITC Kerkük Milletvekili Erşat Salihi önemli mesajlar verdi.

Salihi; “Türkiye ve Azerbaycan gibi biz Iraklı Türkmenler de her zaman Irak’ın toprak bütünlüğünü, huzurunu, öz kaynaklarıyla kalkınmasını, güvenliğini savunduk ve bunun için çaba gösterdik. Bunca çabamız karşısında istiyoruz ki Irak Hükümeti de bizim haklarımıza duyarlı olsun ve çiğnemesin…” 

Umuyorum bu haklı çağrı Irak’ta karşılık bulur.

Kerkük Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Araştırmacı Yazar Dr.Şemsettin Küzeci ve Azerbaycan Dostluk Gurubu Başkanı İlham Mamedov’un öncülük ettiği Iraklı Türkmenler ve Dünya Türkmenleri Konferans-Paneller Bakü Buluşması anlamlı ve değerli bir ilkti.

ÇÜNKÜ:

Kardeş Azerbaycan şimdilerde büyüdü, gelişti ve dünya diplomasisinde ben de varım demeye başladı…

O zaman Türkiye’nin yanında “Türk Dünyası ve coğrafya insanının huzuru adına” toparlayıcılık görevini almasının da vakti geldi bence.

Türkiye “Dünya Süper Ligi’nde” sorunlar, savaşlar, çatışmalar arasında önce uzlaşıdan yana sonrasında da masada ve sahadaki kararlı tavrıyla devlerle yarışıyor. Ve hatta çoğu zaman “Birleşmiş Milletler” (UN) misali insani yükümlülükleri tek başına sırtlanıyor. Türkiye bunca küresel sorunu çözme sorumluluğunu üstlenmişken sosyal-kültürel faaliyetlere yeterince zaman ayıramıyorsa “geçmişin kardeşi şimdinin yoldaşı Azerbaycan’ın da daha fazla sahada olmasının vaktidir bence. Çünkü şunu çok net görüyorum; Azerbaycanlıların sanat-edebiyat-müzik-kültür kodları halâ çok bakir ve dezenformasyona uğramamış.

Iraklı Türkmenler Azerbaycan ile tanıştı, buradayız dedi ve Bakü-Türkmeneli köprüsünün ilk çivisini çaktı.

Bu tanışma değerli fikir beyanlarına da vesile oldu.Neler olmalı noktasında Iraklı Türkmenler ve Azerbaycan Türkleri zihinlerindekileri masaya koydu.Bundan sonrası da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev öncülüğünde yetkili makamların ve sivil toplum kuruluşlarının adımlarına emanet edildi.

Geçtiğimiz hafta Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid’i ziyaret ederek Bağdat Büyükelçiliği görevini resmiyette de teyid ettiren Nasir Mammadov ile Irak-Azerbaycan ilişkilerinin güçlü bir şekilde devam edeceğine inanıyorum. Bunca benzerlik ve uyum karşısında Azerbaycan ve Iraklı Türkmenler arasında kurulacak köprülerden daha fazlası olmalı elbette. Öyle tahmin ediyorum ki yakın zamanda Azerbaycan Erbil Konsolosluğu da faaliyete geçirecek. Bu adımlardan sonra beklentim ise, Azerbaycan’ın en kısa zamanda Kerkük ve Musul’da “kültür merkezleri” açarak aktif sanatsal-kültürel faaliyetlerine başlaması.