Son Güncelleme: 09.10.2020 13:56

OSMAN GAZİ TÜRBESİ'NDEKİ SAYGI NÖBETİ ZİYARETÇİLERİ DUYGULANDIRIYOR

Bursa'da şehre hakim bir tepedeki tarihi Tophane Parkı'nda bulunan türbenin önünde yaklaşık bir aydır alp kıyafetli jandarma personeli tarafından saygı nöbeti tutuluyor.

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin Bursa'daki türbesinde yaklaşık bir aydır alp kıyafetli jandarma personelince tutulan saygı nöbeti, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Osmangazi ilçesinde şehre hakim bir tepede Osman Gazi ile oğlu Orhan Gazi'nin türbelerinin bulunduğu tarihi Tophane Parkı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Bursa'nın işgalden kurtuluşunun 98'inci yılı etkinlikleri kapsamında Osman Gazi Türbesi önünde başlatılan saygı nöbeti, mekanın manevi havasına farklılık kattı.

Özellikle jandarma personelince yapılan nöbet değişimi merasimine ilgi gösteren ziyaretçiler, bu anları cep telefonlarıyla ölümsüzleştiriyor.

Türbenin içinde ise gün boyu Kur'an-ı Kerim okunuyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmanlı'nın 1326 yılında Bursa'yı fethinin ardından medeniyetin temellerinin yavaş yavaş şekillendiğini söyledi.

Kentin neresine adım atılırsa atılsın, Kuruluş Dönemi'nin izlerine rastlandığını vurgulayan Aktaş, "Osmanlı'nın manevi ruhuna saygı anlamı taşıyan ve köklü bir devlet geleneği olan sancak nöbetini devreye alma konusunda ilgililerle fikir alışverişinde bulunduk. Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin bulunduğu alanda sancak nöbeti tutulması için görüşmeler yaptık." diye konuştu.

Aktaş, nöbetin devamlı ve kutsal bir vazife olduğuna dikkati çekti.