Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Şafak GÜVEN 20.05.2024 12:51

Zücder'de 2 milyar dolarlık iş anlaşması

Züccaciye sektöründeki üreticiler ile yabancı alıcıları bir araya getiren 13. Uluslararası Ev ve Mutfak Eşyaları Üretici ve Marka Zirvesinde yerli firmalar ile yabancı alıcıların 5 binin üzerinde görüşme yapmasının planlandığını aktaran Öksüz, organizasyonda 2 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşmasını beklediklerini söyledi.
Zücder'de 2 milyar dolarlık iş anlaşması

Züccaciye sektöründeki üreticiler ile yabancı alıcıları bir araya getiren 13. Uluslararası Ev ve Mutfak Eşyaları Üretici ve Marka Zirvesi, Antalya'da başladı.

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) tarafından Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde gerçekleştirilen zirveye, Almanya, Japonya, Hindistan, Güney Amerika, Birleşik Krallık'ın da aralarında bulunduğu 50 ülkeden 100 civarında firma katıldı.

ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, sektörün ihracattaki payını artırmak amacıyla bu zirveleri çok önemsediklerini söyledi.

‘Çin ile rekabet edebilecek güce sahibiz’

Çin’in pandemi sonrası sektöre hızlı bir geri dönüş yaptığını belirten Mesut Öksüz, "Sektörümüzün dünyadaki ticaret hacmi, 300 milyar dolar ve bunun 152 milyar dolarını tek başına Çin sağlıyor. Ancak Çin büyük bir güç diye kendimizi geri çekecek halimiz yok. Fuarlarımız artık dünyada, Çin Guanzo’daki ve Frankfurt’taki Ambiante fuarlarından sonra üçüncü fuar olarak bilinmektedir. Bizim Züchex fuarımız dünyada kabul edilen ve hatırı sayılır firmaların geldiği, olmazsa olmaz denilen bir fuar haline geldi. Aynı zamanda bizlerin yaptığı ticari heyetlerin de önemli katkıları olduğunu söyleyebilirim. 

Antalya’daki organizasyonlarımızda sürekli dünyanın çeşitli ülkelerinden satın almacılarıağırlıyoruz. 6 milyar dolar ihracat ile dünya pazarından yüzde 2 pay alıyoruz. Yüzde 2 payla dünyada 8. sıradayız. Bizim ilk 5 yılda 5. sıraya gelme gibi bir hedefimiz var” derken, sanayi ağırlıklı bir sektör oldukları için daha fazla sanayi yatırımı yapmaları gerektiğini ifade etti. “Sanayi ağırlıklı bir sektörde sürekli ekipmanlarımızı yenilememiz ve geliştirmemiz gerekiyor ki rekabet edebilelim ya da sürekli kendimizi geliştirebilelim. Çünkü bu ürünlerin çoğunun bir milatları var. 5 yıl veya 6 yıl sonra yenilenmeli. Tekrardan alınması gereken ürün grupları da var. Bunları da alabilmeliyiz ki rekabetimizi daha güçlü hale getirelim” açıklamalarında bulunan Mesut Öksüz, iç pazardaki enflasyonist ortam hakkında da ifadelerde bulundu. 

Sanayide üretim adedi artmalı

ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, iç pazardaki enflasyonist ortam ve üretimle ilgili de şu açıklamaları yaptı: “İç pazara ilk 3 ay olarak bakarsak adet bazında yüzde 20’lere varan bir daralma var ama ciro bazında yüzde 100’e yakın bir artış yaşıyoruz. Bu durum enflasyondan kaynaklanıyor. Enflasyon yüzde 67-68’lerde, biz yüzde 65’lerdeyiz. Tabii TÜİK’te, züccaciye grubudiye direkt bir ayrışma yok. Dayanıklı tüketim mamulleri olarak var. Dayanıklı tüketim mamullerinde aşağı yukarı aynı paralelde olduğumuzu düşünüyorum. Dolayısıyla yüzde 2-3 enflasyonun altında bir durumdayız. Son yıllarda bizim ürün grubumuz enflasyonun altında fiyatlandırma yaptı. Bunu tüm rakamlarda görüyoruz. Burada da enflasyonun nispeten altında hareket eden bir sektör olarak kalacağımızı düşünüyorum ama artık şunu da söyleyelim, sanayi sektörü ürün grubunda adet bazında ne kadar çok üretebilirseniz o kadar fiyat azalır. Şimdi iç piyasada bir durgunluk var. Aynı zamanda doların sabit kalması veya az da olsa artmasının ihracatta önemli dezavantajları var. Dolayısıyla fabrikada üretilen adet düştüğünde otomatik olarak belki eskisi kadar fiyat rekabetinde kalamayabiliriz. Çünkü bir kalıbı takıp değiştirmek yarım gün alıyor. Bu da zaman kaybı ve iş kaybına neden oluyor. Yeteri kadar da sipariş alamadığınız takdirde işin üretim adeti maliyetine son derece yansıyor. Bunlardan dolayı fiyatlarda bir miktar artma meydana gelebilir. Biz üretim adetlerini yukarılara çıkardığımızda mutlaka fiyatlarda daha rekabetçi olacağız”