Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 14.04.2024 17:00 Güncelleme: 14.04.2024 22:01

Yılmaz: Bölgemizde artan gerilimin bir an önce düşmesini diliyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İran-İsrail gerilimine ilişkin, bölgedeki artan gerilimin biran önce düşmesini ve dikkatlerin Gazze'de yaşanan insanlık suçlarına yoğunlaşmasını istedi.
Yılmaz: Bölgemizde artan gerilimin bir an önce düşmesini diliyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İsrail ve Filistin arasındaki gelişmelerin ve bunun yanında o bölgedeki yaşanan gerilimler hakkında açıklama yaptı.

Yaşanan gerilimlerin bir an önce düşmesi gerektiğini belirten Yılmaz, dikkatlerin Gazze'de yaşanan insanlık suçlarına yoğunlaşmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin Filistin halkına her zaman yardım edeceğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Ateşkesin sağlanması, insani yardımların mazlum Filistin halkına kesintisiz ulaştırılması ve iki devletli kalıcı barış sağlamaya yönelik siyasi sürecin başlatılması için Türkiye olarak her türlü çabayı sarfetmeye devam edeceğiz. Yaşanan katliamlara sessiz kalarak İsrail’e koşulsuz destek olanlar bölgesel gerilimi artırmakta ve Netanyahu yönetiminin suçlarına ortak olmaktadırlar. "

Uluslararası toplumun hukuka dönmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, "Haklı olanın yanında durması ve İsrail yönetiminin saldırılarını durdurması için tavır alması insani olduğu kadar tarihi ve stratejik bir gerekliliktir." dedi.