Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 17.04.2024 00:01 Güncelleme: 17.04.2024 12:37

Yeneroğlu, Bakan Yerlikaya'ya soru önergesi verdi

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, 07 Nisan Pazar günü İsrail ile ticaretin kesilmesi amacıyla "Filistin İçin Bin Genç Platformu" tarafından düzenlenen protesto gösterisinde yaşanan gözaltıları hakkında İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya soru önergesi verdi.
Yeneroğlu, Bakan Yerlikaya'ya soru önergesi verdi

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, 07 Nisan 2024 Pazar günü İsrail ile ticaretin kesilmesi amacıyla “Filistin İçin Bin Genç Platformu” tarafından düzenlenen protesto gösterisi esnasında kolluk kuvvetlerinin gözaltı esnasında sert müdahale iddiası hakkında İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya soru önergesi verdi.

Yeneroğlu konuya ilişkin açıklamasında İçişleri Bakanlığının ivedi şekilde toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının demokratik işlevini dikkate alarak gerekli yasal ve yapısal tedbirleri alması gerektiğini ifade etti.

Yeneroğlu konuya ilişkin olarak Bakan Yerlikaya’ya şu soruları yöneltti:

"Kolluk tarafından kaç kişi gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınan kaç kişiye ters kelepçe takılmıştır? Kolluk tarafından hangi gerekçe ile gözaltı işlemi yapılmıştır?

Protesto gösterisi yapanlara uygulanan sert müdahalede, protesto gösterisi yapanları darp eden kolluk görevlilerinin tümü tespit edilmiş midir? Bu görevliler açığa alınmış mıdır? Bu kolluk görevlileri hakkında idari ve adli işlem yapılmış mıdır?

İstanbul Valisi Davut Gül’ün, silahsız ve saldırısız protesto gösterilerini “beşinci kol faaliyeti” olarak adlandırmasının hukuki bir dayanağı var mıdır?

2021 yılında ilan edilen İnsan Hakları Eylem Planı’na dayanarak toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının güçlendirilmesi hedefi kapsamında Bakanlığınız tarafından hangi çalışmalar yapılmaktadır?

Anayasa Mahkemesi’nin kararı da dikkate alınarak bildirim sistemi kapsamındaki düzenlemelerin “izin” anlamına gelecek şekilde geniş yorumlanmasını engellemek amacıyla hangi yasal ve yapısal değişikliklerin yapılması planlanmaktadır?

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının demokratik işlevi ve etkisi de dikkate alınarak, idari makamların toplantı ve gösteri yürüyüşünün yapılacağı yeri, güzergâhı ve zamanını belirleme yetkilerini keyfi şekilde kullanmalarını engellemek amacıyla hangi tedbirlerin alınması planlanmaktadır?"