Dünya Kaynak: Hibya Haber Ajansı 10.06.2024 23:30 Güncelleme: 10.06.2024 11:50

Von der Leyen güçlü bir Avrupa için mücadele sözü verdi

Brüksel, 10 Haziran (Hibya) – Merkez sağ Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) AB parlamentosunda ilk sırada yer aldığı Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "soldan ve sağdan gelen aşırı uçlara karşı bir kale inşa edeceğini" söyledi.
Von der Leyen güçlü bir Avrupa için mücadele sözü verdi

İlk sonuçlara göre aşırı sağcı partiler Fransa, İtalya ve Avusturya'da birinci, Almanya ve Hollanda'da ise ikinci olurken, merkez sağ partilerin Avrupa Parlamentosu'nda çoğunluğu elde edeceği tahmin ediliyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen dün gece Avrupa Parlamentosu seçimlerinde EPP koalisyonunun zaferini ilan etti. Leyen yaptığı konuşmada, merkez partilerin seçimlerde elde ettikleri kazanımlara rağmen Avrupa Parlamentosu'nda güçlü bir çoğunluğa sahip olduklarını söyledi.

Von der Leyen EPP'nin Avrupa'da bir istikrar çıpasını temsil ettiğini ve seçmenlerin dün sandık başında parti grubunun liderliğine olan güvenlerini gösterdiklerini söyledi. Büyük parti grupları ile görüşmelere başlayacağını söyledi.

Von der Leyen, seçim sonuçlarının her iki kanattaki uç partilerin kazanımları nedeniyle merkez partiler için büyük bir sorumluluk teşkil ettiğini söyledi. Hem içeriden hem de dışarıdan güçler Avrupa toplumlarını zayıflatmaya çalışıyor. “Bunun olmasına asla izin vermeyeceğiz” diyen Von der Leyen, güçlü bir Avrupa için her gün mücadele etme sözü verdi.