Güncel - Yaşam Kaynak: Hibya Haber Ajansı 09.06.2024 12:00 Güncelleme: 09.06.2024 12:52

Türkiye'nin ikinci astronotu Atasever, uçuşunu anlattı

Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, "VSS Unity" yörünge altı aracının New Mexico'daki Spaceport tesisine iniş yapmasının ardından açıklama yaptı.
Türkiye'nin ikinci astronotu Atasever, uçuşunu anlattı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever'in de içinde bulunduğu "VSS Unity" yörünge altı aracının New Mexico'daki Spaceport tesisine iniş yapmasının ardından basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil ile Axiom Space Baş Astronotu Michael Lopez-Alegria da katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Yozgatlıgil, Türkiye'nin çok önemli bir uzay ülkesi haline geldiğine dikkati çekerek bir ay içinde, tamamen Türkiye'de geliştirilen ve üretilen ilk iletişim uydusunun da fırlatılacağını kaydetti.

Milli Uzay Programı'nın diğer bir hedefinin de 2026'da Ay'a ulaşmak olduğuna değinen Yozgatlıgil, Türkiye olarak uzaya bağımsız olarak erişmeyi ve uluslararası iş birliğiyle uzay limanına sahip olmayı hedeflediklerini bildirdi.

Atasever, çok yoğun bir yolculuk geçirdiğine işaret ederek "İlk şok, ayrılmaydı. Sadece kısa saniyeler için oradaydık ama daha uzun sürdü gibi hissettirdi. Roket motoru çalıştıktan hemen sonra ve o uzay aracındaki güç muhtemelen uçuşun en etkileyici yönüydü. Elbette, mikro yer çekiminde süzülmek de çok eğlenceli ve aynı zamanda çok rahatlatıcı." ifadesini kullandı.

Yörünge altı uçuşunda elde edilen verilerin analiz edileceğini söyleyen Atasever, gelecek  birkaç yıl içinde Türkiye için hem ülkede hem de küresel olarak insanların hayatlarına değer katacak mikro yer çekimi araştırma yol haritası geliştireceklerini bildirdi.

Lopez-Alegria da Axiom'un bu uçuştaki rolünün Türkiye Uzay Ajansı ile yaptıkları anlaşmanın ikinci aşamasını gerçekleştirmek olduğunu söyledi.