Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 16.04.2024 14:00 Güncelleme: 16.04.2024 14:07

"Türkiye, İsrail'e çimento göndermeye devam ediyor" iddiası

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan "Ticaret Bakanlığı'nın 'İsrail ile ticareti kısıtlama' açıklamasına rağmen Türkiye, İsrail'e çimento göndermeye devam ediyor" iddiasının doğru olmadığını açıkladı.
"Türkiye, İsrail'e çimento göndermeye devam ediyor" iddiası

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan "Ticaret Bakanlığı'nın 'İsrail ile ticareti kısıtlama' açıklamasına rağmen Türkiye, İsrail'e çimento göndermeye devam ediyor" iddiasının doğru olmadığı bildirildi.

İsrail ile ihracat kısıtlamasına tabi olan 54 ürün grubundaki bin 19 ürüne, 9 Nisan saat 09.00’dan itibaren gümrüklerde ihracat tescil işlemi kesinlikle yapılmadığı belirtilen açıklamada “Kısıtlama kararının alındığı 9 Nisan 2024 tarihinden önce gümrükte ihracat tescili yapılmış ürünlerle ilgili manipülasyon yapıldığı tespit edilmiştir.” denildi.

Açıklamada Ticaret Bakanlığı tarafından söz konusu bin 19 ürünün, antrepolar, serbest bölgeler, geçici depolama yerleri ve transit ticaret yoluyla dahi İsrail’e gönderilmelerinin de bu kısıtlama kapsamına dahil edildiği aktarılarak, kamuoyunu yanıltmaya yönelik manipülatif paylaşımlara itibar edilmemesi istendi.