Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 02.04.2024 17:01 Güncelleme: 02.04.2024 17:15

"Türk yetkililer, 'İsrail ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz' mesajı gönderdi" iddiası

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, İsrail basın yayın organlarında yer alan "Üst düzey Türk yetkililer, 'İsrail ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz' mesajı gönderdi" iddiasının doğru olmadığını açıkladı.
"Türk yetkililer, 'İsrail ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz' mesajı gönderdi" iddiası

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada İsrail’in Gazze’de işlediği insanlık suçlarına ilişkin Türkiye'nin haklı tepkilerine binaen Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’nin Geçici Maslahatgüzarı 25 Mart’ta İsrail Dışişleri Bakanlığı’na davet edildiği bildirildi.

Bahse konu görüşmenin bu vesileyle gerçekleştiği ve İsrail basını tarafından ortaya atılan iddiaların hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye iddia edildiği gibi, ‘İki ülkenin büyükelçileri karşılıklı olarak geri dönmeli’ yönünde bir teklifte bulunmamıştır. Türkiye, her vesileyle ve her düzeyde İsrail’in Gazze’deki masum Filistinlilere yönelik insanlık dışı katliamlarına karşı çıkmış ve eleştirmekten çekinmemiştir. Ayrıca Filistin davasını bir insanlık ve adalet meselesi olarak görmekte olup, bu tutumunu kararlılıkla sürdürmektedir.”