Kültür Sanat 05.12.2023 16:32 Güncelleme: 05.12.2023 16:37

Tüm Zamanların Başarı Formülü UYUMSAL ZEKÂ: AQ Sizi

Tüm Zamanların Başarı Formülü UYUMSAL ZEKÂ: AQ Sizi "Uyumsal Değişim Yolcusu" olmaya davet ediyor.
Tüm Zamanların Başarı Formülü UYUMSAL ZEKÂ: AQ Sizi

Edebiyat dünyasının öykü ve romanlarıyla tanıdığı yazar Bahadır İçel’in 14’üncü kitabı “Uyumsal Zeka AQ: Tüm Zamanların Başarı Formülü” Kanon Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı. İçel, zeka denince akla ilk gelen IQ (analitik) ve EQ (duygusal) zeka tiplerine nazaran daha az bilinen ancak başarıyı yakalamak için en önemli faktörlerden biri olan Uyumsal Zeka (AQ) kavramını detaylarıyla incelerken, okura AQ farkındalığını artıracak etkili uygulamalar da paylaşıyor.

Yapay zekaya karşı AQ

Uyumsal zeka üzerine düşüncelerini kurumsal kariyerindeki deneyimleriyle harmanlayan İçel, özellikle pandemi ve sonrasında dünyanın hızla değiştiğini ve yeni şartlara uyum sağlama becerisinin iş yaşamında çok daha ön plana çıktığını vurguluyor. Son dönemde yükselen teknolojik gelişimlere de dikkat çeken İçel, “İletişim çağı bilişim çağına dönüşürken, hayatımıza yapay zeka, coin, metaverse gibi kavramlar girmişken sizi gelecekte başarıya götürecek, fark yaratmanızı sağlayacak yegâne zeka türü AQ’nuz olacak” diyor.

Uyumsal Zeka: Zihinsel bir yaklaşım

IQ’nun zekanın temeli olarak alınan sorumlulukları yerine getirmeye, EQ’nun insanlarla ve toplumla kurulan ilişkileri yönetmeyi sağladığını belirten İçel, AQ’nun ise zorluklar ve sorunlarla karşılaştığınızda nasıl ve ne kadar ayakta kalabileceğinizi belirlediğini söylüyor. Dolayısıyla Uyumsal Zeka’nın IQ ve EQ ile birlikte çalışan bir yaklaşım olduğunu ve yeni fikirlere açık olma, cesaret, dayanıklılık gibi becerilerin önemine işaret ediyor.

Başarılı liderlik için yol haritası

Günümüzde liderlik vasıflarının değiştiğinden bahseden İçel, başarılı liderlik için 8 maddelik bir yol haritası da paylaşıyor. Kitabının “Uyumsal Liderlik” başlıklı ikinci bölümünde “esneklik, merak, yeniden öğrenme, yeniden odaklanmış dayanıklılık, başarısızlığa tolerans gösterme, problem çözme becerisi ve ertelenmiş tatmin” gibi kavramları açımlayan İçel, Uyumsal Zekanın sürekli geliştirilmesi gereken bir olgu olduğunun altını çiziyor.

ARKA KAPAK YAZISI:

IQ, akademik başarı sağlar, kişiyi yazılı sınavlardan geçirir. Bir işe girmenize, üzerinize aldığınızı rasyonel sorumlulukları yerine getirmenize yardımcı olur. Zekâ denkleminin bilimsel tarafı ve zekânın temelidir. EQ yani duygusal zekâ, insanlarla ve toplumla ilişkiler kurmanızı, sosyal ağlar oluşturup onları güçlendirmenizi sağlar, başarının katalizörü ve hazırlayıcısıdır.

AQ yani uyumsal zekâ ise zorluklar ve sorunlarla karşılaştığınızda nasıl ve ne kadar ayakta kalabileceğinizi belirler. Nasıl başarılı olabileceğiniz veya nasıl iyi bir lider olabileceğiniz üzerinde etkilidir. Bu kitapla sizi hem AQ’yu daha detaylı tanımaya hem de AQ’nuzu arttırmak için eşsiz bir yolculuğa davet ediyoruz… Bu kitap doğrudan ve yalnızca sizinle ilgilidir! Duygularınızla, düşüncelerinizle, ilişkilerinizle, yaptıklarınızla ve yapacaklarınızla, kariyerinizle, dostluklarınızla, ailenizle, nasıl başarılı olabileceğiniz, nasıl mutlu olabileceğinizle, tuttuğunuz yolla ve gitmek istediğiniz yerle, kurduğunuz hayallerle, kurabildiğiniz ve düşlediğiniz dünyalarla yani sizin içinizdeki evrenle ilgilidir…

Sizi “Uyumsal Değişim Yolcusu” olmaya, yaşam dengesi kurmak üzere çabalamaya davet ediyoruz…