Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 16.04.2024 13:00 Güncelleme: 16.04.2024 13:05

Ticaret Bakanlığı'ndan İsrail'e ihracat kısıtlamasıyla ilgili açıklama

Ticaret Bakanlığı, İsrail ile ihracat kısıtlamasının başladığı 9 Nisan'dan itibaren gümrüklerde ihracat tescil işleminin kesinlikle yapılmadığını ve bu tarihten önce ihracat tescili yapılmış ürünlerin tezvirat haline getirilmesinin kötü niyetle açıklanabileceğini bildirdi.
Ticaret Bakanlığı'ndan İsrail'e ihracat kısıtlamasıyla ilgili açıklama

Bakanlıktan yapılan açıklamada İsrail ile ihracat kısıtlamasına tabi olan 54 ürün grubundaki bin 19 ürüne, 9 Nisan saat 09.00’dan itibaren gümrüklerde ihracat tescil işleminin kesinlikle yapılmadığı belirtilerek, “Ayrıca söz konusu bin 19 ürünün, antrepolar, serbest bölgeler, geçici depolama yerleri ve transit ticaret yoluyla dahi İsrail’e gönderilmeleri de bu kısıtlama kapsamına dahil edilmiştir.” denildi.

Kısıtlama kararının alındığı 9 Nisan’dan önce gümrükte ihracat tescili yapılan herhangi yasak kapsamındaki ürünün yola çıkmasını tezvirat haline getirme çabasının, sadece uluslararası dış ticaret, gümrükleme, lojistik mevzuatını ve prosedürlerini bilmemekle ya da kötü niyetle açıklanabileceği ifade edilen açıklanabileceği aktarılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetinin bu konuda aldığı karar, üzerinde kötü niyetli spekülasyonlara fırsat vermeyecek kadar açık ve nettir ve sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın bu tür yalan ve yanlış haberlere itibar etmemelerini ve müsterih olmalarını rica ederiz. Türkiye Cumhuriyeti olarak ilk günden beri yanlarında olduğumuz Filistinli kardeşlerimizin her zaman her alanda her platformda yanlarında olmaya devam edeceğiz.”