Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 24.05.2024 15:30 Güncelleme: 24.05.2024 14:18

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mayıs'ta 2,9 puan yükseldi

İstanbul, 24 Mayıs (Hibya) – Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), Mayıs ayında bir önceki aya göre 2,9 puan artışla 160,3 düzeyine yükseldi.
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mayıs'ta 2,9 puan yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE’yi artış yönünde etkiledi. Buna karşılık, son üç aydaki hizmetlere olan talep ise FHGE’yi azalış yönünde etkiledi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği gözlendi.

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir miktar zayıfladığı, gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlendiği görüldü.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği gözlendi.

Mayıs ayında, "Finans ve Sigorta Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, bir önceki aya göre "64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” sektöründe 3,3 puanlık artış, "65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)“ ve "66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler“ sektörlerinde ise sırasıyla 1,8 ve 1,9 puanlık düşüş olduğu görüldü.