Vakıf Katılım web
Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 21.05.2024 19:00 Güncelleme: 21.05.2024 15:57

TBB Meclisinde Eskişehir'i temsil edecek üyeler belirlendi

Türkiye Belediyeler Birliği Meclisi'nde Eskişehir'i temsil edecek üyelerin belirlendiği seçim, Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı'nda (Opera) gerçekleştirildi.
TBB Meclisinde Eskişehir'i temsil edecek üyeler belirlendi

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrası yeni dönemde Türkiye Belediyeler Birliği Meclisi’nde Eskişehir’i temsil edecek üyeler, Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı'nda (Opera) gerçekleştirilen seçim ile belirlendi.

TBB Meclisinde Eskişehir’i temsil edecek üye tam sayısı ve aynı zamanda Eskişehir’in milletvekili sayısı olan 6 baz alınarak, Büyükşehir Belediye Başkanı ile Büyükşehir Belediyesine bağlı 14 ilçe içerisinde nüfusu 100 bin ve üzerinde olan 2 İlçe Belediye Başkanı TBB'nin doğal üyesi olması dolayısıyla adaylıktan muaf tutuldu.

TBB Meclis Üyelerinin belirlendiği, kırmızı ve beyaz listenin yarıştığı seçimlerin Divan Başkanlığını Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce yaparken, divan katipleri Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ile Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt oldu.

Konuşma sonrası yapılan oylama ile seçimin blok liste halinde yapılmasına karar verildi.  Ayrıca tasnif heyetinde görev almak üzere beş CHP grubundan, beş kişi de AK Parti grubundan isimler belirlendi. Ardından seçime geçildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce ile Ataç ve Kurt ile birlikte başkanlar ve meclis üyeleri oylarını kullandılar.

Oy kullanımının tamamlanmasının ardından sonuçlar açıklandı. Buna göre; 187 oy kullanılan seçimde 2 oy geçersiz sayıldı. Kırmızı liste 97 oy alırken beyaz liste 88 oyda kaldı.