Siyaset - Politika Kaynak: Hibya Haber Ajansı 01.03.2024 11:00 Güncelleme: 01.03.2024 11:37

Rızvanoğlu, İklim Değişikliği Başkanlığında meteoroloji mühendisi olmamasını sordu

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Evrim Rızvanoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'ye soru sordu.
Rızvanoğlu, İklim Değişikliği Başkanlığında meteoroloji mühendisi olmamasını sordu

“Memur kadrosunun sadece yüzde 34,38’i dolu”

İklim Değişikliği Başkanlığı 2022 yılı Sayıştay Raporu’nda, Başkanlığın stratejik planının hazırlanmamış olması eleştiri olarak belirtildiğini söyleyen Rızvanoğlu, "Buna karşılık olarak 2 Şubat 2024 tarihinde, İklim Değişikliği Başkanlığı 2024-2028 Stratejik Planı yayımlanmıştır. Planın ‘Kuruluş İçi Analiz’ kısmında, 31.12.2023 tarihi itibariyle İklim Değişikliği Başkanlığı’nda toplam 121 personel istihdam edildiği, 170 kişilik personel kadrosunun boş olduğu görülmektedir. Bu kapsamda, memur kadrosunun sadece yüzde 34,38’i doluyken, sözleşmeli personel kadrosunun ise yüzde 89,47’si doludur. Bununla birlikte TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası, ‘Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkanlığı’nda bir meteoroloji mühendisi dahi yok’ açıklamasında bulunmuştur. İklim değişikliğinin etkilerini değerlendirmek ve bu konuda stratejik planlar oluşturmak için meteoroloji mühendisleri gibi uzmanların önemli bir rolü vardır.” diye konuştu.

Rızvanoğlu, Meclis’e soru önergesi vererek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye şunları sordu:

"İklim değişikliğinin meteorolojik etkileri göz önünde bulundurulacak olursa, İklim Değişikliği Başkanlığı'nda meteoroloji mühendisleri gibi uzmanların istihdam edilmemesinin gerekçesi nedir?"

"Başkanlık bünyesindeki mevcut kadrolarda çalışan personelin uzmanlık alanları nelerdir? Hangi disiplinlerden personel bulunmaktadır? Bu uzmanlıklar, İklim Değişikliği Başkanlığı'nın stratejik hedefleriyle ne kadar uyumludur?"

"İklim Değişikliği Başkanlığı'nda toplam 170 kişilik personel kadrosunun boş olduğu tespit edilmiştir. Boş olan kadroların doldurulmasıyla ilgili bir talep bulunmakta mıdır? Eğer varsa, bu talepler hangi uzmanlık dalları için yapılmıştır? Alımlarla ilgili öngörülen tarih nedir?"

"İklim Değişikliği Başkanlığı’na personel alımlarında söz verdiğiniz gibi mülakatı kaldıracak mısınız?"