Vakıf Katılım web
Spor Kaynak: Hibya Haber Ajansı 26.05.2024 12:00 Güncelleme: 26.05.2024 12:01

Paris Olimpiyatları için Seine Nehri'nin temizliğine 1,4 milyar Euro harcanıyor

Bu yaz Paris'te düzenlenecek Olimpiyatlarda atletlerin yüzebilmesi için Seine Nehri'nin temizlenmesi, Oyunların en uzun soluklu, en pahalı ve en riskli çalışmalarından biri oldu.
Paris Olimpiyatları için Seine Nehri'nin temizliğine 1,4 milyar Euro harcanıyor

Devlet destekli 1.4 milyar Euro'luk plan, atık su yönetimi, arıtma tesisleri, filtreleme istasyonları ve nehrin fekal atıklardan kaynaklanan bakteriyel kirliliğini azaltmak için fırtına havzaları üzerinde birkaç yıllık bir çalışmayı gerektirdi.

Bu, Olimpiyat Oyunlarının çok ötesine geçen son derece politik bir girişim olarak değerlendiriliyor. Paris'in yaz sıcaklıkları iklim krizinin ortasında yükselirken oyunlardan sonra yetkililer Seine ve Marne nehirlerinde 2025'ten itibaren açık olacak yerel plajlar ve yüzme alanları kurmayı planlıyor. Kopenhag, Münih ya da Zürih gibi Paris ve çevresi de kent sakinlerinin serinlemek için kentin açık sularını kullanabilmesini istiyor. 17. yüzyılda kentte çıplak yüzmenin yaygın bir uygulama olduğu hatırlatılıyor.

Emmanuel Macron gibi önümüzdeki ay Seine Nehri'nde yüzmeyi planlayan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, “Bir nehrin yanından geçerken, sadece içine girip yüzmek istersiniz” dedi.

Olimpiyatlar için açık su yüzme etkinlikleri ve triatlon, Champs-Élysées'nin eteklerine yakın, arka planda Eyfel Kulesi'nin göründüğü 19. yüzyıl mühendislik harikası Pont Alexandre III'te başlayacak. Nehir suyu her etkinlik öncesinde düzenli olarak test edilecek ve yetkililer suyun temiz olacağından emin olmak istiyor ve oyunlar sırasında, tespit edilen bakteriyel kirliliğin belirlenen hedefin üzerinde, yüzde 75'inin ortadan kaldırılacağını taahhüt ediyorlar.

Paris bölge valisi Marc Guillaume, Olimpiyat etkinlikleri için, arıtılmamış suyun geçici olarak nehre dökülmesine neden olabilecek uzun süreli ve çok şiddetli yağmur yağması durumunda tarihi birkaç gün geriye çekmek dışında bir B planı olmadığını söyledi.