Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 16.04.2024 10:00 Güncelleme: 16.04.2024 11:15

Küresel piyasalar

Küresel piyasalar, jeopolitik riskler ve yüksek Fed faizi beklentileriyle haftanın ilk işlem gününde negatif görünüm sergiledi.
Küresel piyasalar

Küresel piyasalar, jeopolitik riskler ve yüksek Fed faizi beklentileriyle haftanın ilk işlem gününde negatif görünüm sergiledi.

Dün piyasalarda neler oldu?

Küresel piyasalar, Orta Doğu’daki jeopolitik riskler ve yüksek Fed faizi beklentileriyle haftanın ilk işlem gününde negatif görünüm sergiledi.

ABD'de Nisan ayının ilk haftasında açıklanan verilere göre, Mart ayında beklentileri aşan istihdam verileri ülke ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde gücünü koruduğuna işaret ederken, Fed'in bu yıl başlaması öngörülen faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin belirsizliği de artırdı. İş gücü piyasasındaki güçlü görünüm, Fed'in faiz oranlarını düşürmek için aceleye gerek olmadığı yönündeki görüşünü destekledi. Diğer yandan, ABD'de art arda üçüncü ayda beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verileri sonrasında, Fed'in Mayıs toplantısında politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, ilk faiz indirimine gitme ihtimali Haziran için %20'ye geriledi.

Makro veri cephesinde, ABD’de perakende satışlar verisi takip edildi. Veri, Mart'ta %0,7 artarak tahminleri aştı. Piyasa beklentisi %0,4 artış yönündeydi. Şubat verisi de %0,6'dan %0,9'a revize edildi. Otomobil hariç perakende satışlar %1,1 ile %0,4'lük tahminlerin üzerinde arttı. Tahmini aşan verilerin ilk çeyrek büyüme verisini olumlu etkilemesi bekleniyor. Yine dün açıklanan veriye göre, Nisan'da Empire State imalat endeksi Nisan'da eksi 14,3'e yükseldi. Endeks Mart'ta eksi 20,9 değerini almıştı. Yeni sipariş endeksi Nisan’da 1 puan artarak eksi 16,2'ye çıkarken, sevkiyat endeksi 7,5 puan azalarak eksi 14,4'e indi. Gelecek 6 aylık görünüme ilişkin iyimserlik ise söz konusu dönemde 4,9 puan azalışla 16,7'ye geriledi. Avrupa cephesinde, Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin Şubat ayı mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretim verileri takip edildi. Buna göre, Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi, Şubat'ta Ocak ayına göre %0,8 artarken, geçen yılın aynı dönemine göre ise %6,4 düştü. AB'de ise sanayi üretimi, Şubat'ta aylık bazda %0,7 yükselirken, yıllık bazda %5,4 geriledi.

Bu gelişmelerle, ABD piyasaları dün negatif bir görünüm sergiledi. S&P 500 endeksi %1,20 düşüşle 5.061,82, Dow Jones endeksi %0,65 düşüşle 37.735,11 ve Nasdaq endeksi %1,79 düşüşle 15.885,02 seviyesinden günü tamamladı. Avrupa piyasaları dün pozitif bir görünüm sergiledi. Euro Stoxx 50 endeksi %0,58 yükselişle 4.983,65, CAC 40 endeksi %0,43 yükselişle 8.045,11 ve DAX endeksi %0,41 yükselişle 18.003,21 seviyelerinden günü tamamlarken, FTSE 100 endeksi %0,38 düşüşle 7.965,53 seviyesinde günü tamamlayarak negatif ayrıştı.

ABD tahvilleri cephesinde, 10 yıllık tahvil faizi %4,61 ve 2 yıllık tahvil faizi %4,92 seviyesine yükseldi. VIX endeksi ise 19,23 seviyesine yükseldi.

Bugün ne bekliyoruz?

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından bu sabah açıklanan verilere göre, ülkede Ocak-Mart döneminde gayri safi yurt içi hasıla bir önceki yıla kıyasla %5,3 arttı. Veri, 2023'ün %4,6’lık beklentiyi aştı. Çin ekonomisi ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %1,6 büyüdü. Asya piyasaları bu sabah negatif bir seyir izliyor. Kospi endeksinde %2,46, Hang Seng endeksinde %2,03, Nikkei 225 endeksinde %2,17 ve Shanghai endeksinde %1,42 düşüşler takip ediliyor.

ABD vadelilerinde ise negatif bir seyir izleniyor.

Bugün ABD’de Mart ayına yönelik konut başlangıçları, sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı ve inşaat izinleri, Nisan ayına yönelik NY Fed hizmet aktivitesi verileri takip edilecek. Şubat’ta aylık bazda %10,7 olarak gerçekleşen konut başlangıçları verisinin, Mart’ta aylık bazda %-2,6 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Şubat’ta aylık bazda %0,1 olarak gerçekleşen sanayi üretimi verisinin Mart’ta %0,4 olarak açıklanması bekleniyor.

Şubat’ta %78,3 olarak açıklanan kapasite kullanım oranı verisinin Mart’ta %78,5 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Hatırlanacağı üzere NY Fed hizmet aktivitesi Mart’ta 0,6 olarak açıklanmıştı. Euro Bölgesi’nde ise aynı gün Nisan ayına yönelik ZEW anket beklentileri ve Şubat ayına yönelik ticaret dengesi verileri gündemde olacak. Ayrıca, AB ülkelerinin dışişleri bakanları, İran'ın İsrail'e saldırısı sonrası gelişmeleri ele almak üzere 16 Nisan'da olağanüstü toplantıda bir araya gelecek. Hatırlanacağı üzere ZEW anket beklentileri Mart’ta 33,5 olarak gerçeklemişti. Ticaret dengesi verisi ise Ocak’ta 28,1 milyar Euro olarak açıklanmıştı.

Gelecek gündemde neler var?

Çarşamba günü ABD’de MBA mortgage başvuruları verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere MBA mortgage başvuruları verisi b5 Nisan haftasında %0,1 olarak gerçekleşmişti. Euro Bölgesi’nde ise aynı gün Mart ayına yönelik TÜFE verisi takip edilecek. Şubat’ta aylık bazda %0,8, yıllık bazda %2,4 olarak açıklanan verinin, Mart’ta da aylık bazda %0,8, yıllık bazda %2,4 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Perşembe günü ABD’de Nisan ayına yönelik Philadelphia Fed iş aktivitesi görünümü, haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Mart ayı öncü endeksi ve Mart ayına yönelik mevcut konut satışları verileri takip edilecek. Mart’ta 3,2 olarak gerçekleşen Philadelphia Fed iş aktivitesi görünümü verisinin Nisan’da 2,3 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 6 Nisan haftasında 211 bin olarak gerçekleşen haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 13 Nisan haftasında 215 bin olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Şubat’ta %0,1 olarak gerçekleşen öncü endeks verisinin Mart’ta %-0,1 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Şubat’ta aylık bazda %9,5 olarak gerçekleşen mevcut konut satışları verisinin Mart’ta %-4,1 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Euro Bölgesi’nde ise aynı gün Şubat ayına yönelik cari denge verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere, cari denge Ocak’ta 39,4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Cuma günü ABD ve Euro Bölgesi’nde açıklanacak makroekonomik veri bulunmuyor. Japonya’da ise Mart ayına yönelik Ulusal TÜFE verisi piyasaların odağında olacak. Şubat’ta yıllık bazda %2,8 olarak gerçekleşen Ulusal TÜFE verisinin, Mart’ta da yıllık bazda %2,8 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Makroekonomik verilere ek olarak, hafta boyunca Fed ve AMB yetkililerinden gelecek açıklamalar da piyasaların seyri açısından yakından takip edilecek.

Kaynak: Halk Yatırım