Vakıf Katılım web
Asayiş Kaynak: Hibya Haber Ajansı 20.05.2024 09:00 Güncelleme: 20.05.2024 14:18

Kalkan-22 operasyonlarında 40 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 14 ilde düzenlenen "Kalkan-22" operasyonlarında; 40 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü yakalanırken Organizatörlerden 37'sinin tutuklandığını duyurdu.
Kalkan-22 operasyonlarında 40 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı

İçişleri Bakanı Yerlikaya, 14 ilde Göçmen Kaçakçılığı Organizatörleri ve Düzensiz Göçmenlere yönelik düzenlenen “Kalkan-22” operasyonlarında; 40 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü yakalanırken Organizatörlerden 37’sinin tutuklandığı, 3’ünün işlemlerinin devam ettiğini duyurdu.

İnsan kaçakçılığı yaparak, Türkiye'yi düzensiz göçün hedefi ve transit geçiş yolu haline getirmeye çalışan insan tacirlerine asla fırsat verilmeyeceğini belirten Bakan Yerlikaya, "Ülkemizin her bölgesinde kararlılıkla sürdürdüğümüz operasyonlarımız aralıksız devam edecek." dedi.

Yerlikaya, Göç İdaresi Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığı koordinesinde yapılan operasyonlar hakkında şu bilgileri verdi:

"Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu; Kocaeli merkezli Kayseri, Manisa, Mersin, Eskişehir, Isparta, İstanbul ve Uşak’ta Göçmen Kaçakçılığı Organizatörleri ve Düzensiz Göçmenlere yönelik düzenlenen operasyonlar sonucu; 25 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü yakalandı. 25’i de tutuklandı ve 86 Düzensiz Göçmen yakalandı.

Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu Göçmen Kaçakçılığı Organizatörleri ve Düzensiz Göçmenlere yönelik düzenlenen operasyonda; 7 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü yakalandı. 4’ü tutuklandı. 3’ünün işlemleri devam ediyor. 106 Düzensiz Göçmen yakalandı.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu; Ankara merkezli Bursa, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa’ da Göçmen Kaçakçılığı Organizatörlerine yönelik düzenlenen operasyonlarda; 8 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü yakalandı. 8’i de tutuklandı."

Yakalanan düzensiz göçmenlerin, İl Göç İdaresi Müdürlüklerine teslim edildiği ve sınır dışı işlemlerinin başlatıldığını açıklayan Bakan Yerlikaya, "Operasyonlar sonucunda suçta kullanıldığı tespit edilen 14 adet araç ile çok miktarda dövize el konuldu. Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi ve Göç İdaresi Başkanlığımızın personelini tebrik ediyorum." dedi.