Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Ahmet Münir EREN 19.04.2024 16:45

Huawei Cloud, İstanbul'da bulut teknolojileri alanındaki yeniliklerini paylaştı

Huawei, 18 Nisan'da İstanbul'da gerçekleştirilen 'Türkiye Bulut Teknolojileri İnovasyon Haftası 2024' etkinliğiyle, Huawei Cloud ekosisteminin en güncel ürün ve çözümlerini katılımcılarla paylaştı.
Huawei Cloud, İstanbul'da bulut teknolojileri alanındaki yeniliklerini paylaştı

‘Türkiye Bulut Teknolojileri İnovasyon Haftası 2024’, ‘Gelişmiş Bir Bulut ile Dijitalleşin’ temasıyla düzenlendi. Katılımcılar bu etkinlikte, bulut teknolojilerindeki en son yenilikleri keşfetme ve alanında uzman Huawei Cloud profesyonellerinden bilgi alma imkanı buldu. Huawei Cloud Stack ve CloudPond gibi yeni bulut çözümleri de müşteri başarı hikayeleri ve farklı konulardaki oturumlar eşliğinde, bu organizasyonda tanıtıldı.

 

Etkinlik sırasında yapılan panel ve sunumlarla katılımcılara bulut teknolojilerindeki son gelişmeler hakkında bilgi verildi ve müşteri başarı hikayeleri paylaşıldı. Ayrıca, 2023 yılı bulut bilişim Türkiye pazarının durumu ve 2024 yılı için beklentilerin neler olduğu detaylı bir şekilde paylaşıldı. Bununla birlikte, buluta geçiş süreçlerinin farklı yolları üzerinden dijital dönüşümün nasıl hızlandırılacağına dair içgörüler sunuldu.

 

Günün devamında, müşteri başarı hikayeleri paylaşılarak bulut uygulamalarından örnekler sunuldu. Etkinlik, panel ve Türkiye pazarına yeni sunulan Huawei Cloud Stack ve CloudPond çözümlerinin lansmanı ile sona erdi.

 

Huawei Cloud Türkiye Genel Müdürü Frank Ma yaptığı değerlendirmede, “Dijitalleşme ve iletişim toplumsal kalkınmanın giderek daha ayrılmaz bir parçası haline gelirken yeni fırsatlar da sunuyor. Bilişim yeteneklerinin hızlı gelişimi ve farklı sektörlerde dijital dönüşüme duyulan acil ihtiyaç, küresel dijitalleşmeyi hızlandırdı. Huawei, daha önce İstanbul’da gerçekleştirdiği bulut bilişim etkinlikleriyle de bu dönüşümün her zaman için ön saflarında yer almıştır. Türkiye'deki kamu, finans ve sigorta gibi önemli sektörlerin veri koruma ihtiyaçlarının karşılanması için bu bölgeye özel olarak tasarlanmış, tamamen yerel olarak çalışan ilk genel bulut hizmetini sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Huawei Cloud olarak, verileri ülke içinde tutarak ulusal düzenlemelere tam uyumluluğu desteklerken, bulut hizmetlerimizle de birçok sektörün yanında olmaya devam ediyoruz. Huawei olarak, Huawei Cloud çözümlerinin kamu, finans, enerji ve telekomünikasyon gibi sektörler tarafından giderek daha fazla tercih edileceğinin bilinciyle, Türkiye'deki yatırımlarını artırmaya devam ediyor. ‘Türkiye Bulut Teknolojileri İnovasyon Haftası’, işletmelerin bulut stratejilerini keşfetmelerine yardımcı olmayı ve dijital teknolojileri etkin bir şekilde yönetme ve kullanma becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor” dedi.

 

Türkiye'de dijital ekonomi, GSYH'nin yaklaşık üçte birini oluşturmakta ve genel büyümede önemli bir rol oynarken Huawei Cloud da bu büyüme sürecinde önemli bir aktör olarak öne çıkıyor. Huawei Cloud, bulut bilişim, 5G bağlantısı ve yapay zeka gibi teknolojilerle Türkiye'nin dijital dönüşümüne katkı sağlamak için çalışmayı sürdürüyor.

 

Küresel ölçekte yapılan araştırmalara göre, dijital teknolojiyi benimseyen şirketler, bu teknolojilerden yararlanmayanlara kıyasla gelirlerini önemli ölçüde artırabilmektedir. Huawei Cloud, Türkiye'deki firmaların da bu global trendden faydalanmaları için gerekli altyapı ve desteği sağlamayı sürdürüyor.