"DON GİOVANNİ" OPERASI'NDAN GÖRKEMLİ PRÖMİYER…

Kültür Sanat Pazar 03 Aralık 2023 05:05

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, geçtiğimiz akşam "Don Giovanni" operası'nın prömiyerini, Atatürk Kültür Merkezi - Türk Telekom Opera Salonu'nda gerçekleştirdi.

"Don Giovanni" Operası'ndan Görkemli Prömiyer…

Seyircilerden büyük ilgi gören ve uzun süre ayakta alkışlanan eser ile ilklere de imza atıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nin teknik imkanlarını tam anlamıyla kullanıldığı ilk eser olma özelliğini taşıyor… Eserde ilk kez döner sahne ve sahne asansörleri kullanıldı. İki katlı apartman yüksekliğindeki dekorun, temsilin başlamasıyla birlikte metrelerce aşağıdan yukarı doğru hareket etmesi ve sahneye ulaştığında dönmeye başlaması seyirciler için sürpriz oldu. Don Giovanni, tüm üretim aşamalarının Atatürk Kültür Merkezi’ndeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi atölyelerinde gerçekleştirildiği ilk opera eseri oldu. 

Avusturyalı müzik dehası, Wolfgang Amadeus Mozart’ın bestelediği, ilk kez 1787 yılında sahnelenen “Don Giovanni” operası, opera literatürünün başyapıtları arasında üst sıralarda kendine yer bulmuştur. Dahi librettist Lorenzo Da Ponte’nin kaleme aldığı librettosu ile kara komedi olarak nitelendirilebilen opera; insan doğasının en iyisinin ve en kötüsünün sergilendiği, ruhsal ve dünyevi arzuların, komedi ve trajedinin Mozart’ın dehası ile birleşmesinden doğmuştur. 

Don Giovanni… Çapkın, kural tanımaksızın özgürce yaşayan, efsanevi karakter. Kadınları baştan çıkarmakla ün yapmış, İspanyol bir asilzade olan Don Giovanni, kadınlara olan tutkusu nedeniyle onları etkilemeyi hayat amacı haline getirmiştir. Zenginliği ve gücü, onu eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşmekten korur, ta ki bir gün çok ileri gidip sonunda kendi düşüşüne yol açan bir cinayete neden olana kadar…Don Giovanni’nin hedefindeki farklı sosyal statülerden kadınların ona karşı koyamaması sonucunda ortaya çıkan zincirleme sosyolojik krizler ve farklı karakterlerin, karşılaştıkları aynı durum karşısındaki psikolojik analizler, eserde belirgin bir şekilde öne çıkıyor. Aytaç Manizade’nin sahneye koyduğu eserde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrasını İbrahim Yazıcı yönetiyor. Dekor tasarımı Efter Tunç, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ, ışık tasarımı Kemal Yiğitcan imzalı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosunu Volkan Akkoç yönetiyor, eserdeki hareket düzeni ise Alper Marangoz’a ait.

Prömiyerde; Don Giovanni rolünde Caner Akgün; Leporello rolünde N.Işık Belen; Donna Anna rolünde  Evren Ekşi; Donna Elvira rolünde Perihan N. Artan; Don Ottavio rolünde Ufuk Toker; Zerlina rolünde Aslı Ayan; Masetto rolünde Burak Kul; II Commendatore rolünde Mithat Karakelle sahnedeydiler.  Eser, 6 ve 18 Aralık 2023 tarihlerinde tekrar, Atatürk Kültür Merkezi - Türk Telekom Opera Salonu’nda seyirciler ile buluşacak.

ABONE OL
Murat kurum 300x250