TRT  web masthead
Dünya Kaynak: Bahar YILDIRIM 23.05.2024 17:00 Güncelleme: 23.05.2024 15:27

Çin'de canlı türü sayısı 6 bin 423 arttı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in biyoçeşitliliği koruma ve küresel yönetişim alanında harcadığı çabalar hakkında bilgi verdi. 
Çin'de canlı türü sayısı 6 bin 423 arttı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin’in biyoçeşitliliği koruma ve küresel yönetişim alanında harcadığı çabalar hakkında bilgi verdi. 

Çin Bilimler Akademisi, bugün kutlanan 24. Uluslararası Biyoçeşitlilik Günü vesilesiyle “Çin Yaşam Kataloğu 2024 Listesi’ni yayımladı. Rapora göre, Çin’deki canlı türlerinin sayısı 6 bin 423 arttı.

Sözcü Wang Wenbin, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Çin’in dünyada kader ortaklığını tesis etme, açıklık, kapsayıcılık, işbirliği ve ortak kazanç anlayışıyla dünyada biyoçeşitliliğin artması için diğer ülkelerle birlikte küresel yönetişimde yeni bir ortam yaratmaya hazır olduğunu belirtti.

Dünyanın insanların birlikte yaşadığı yuva, biyoçeşitliliğin dünyanın sağlığı, insanlığın mutluluğunun ve ekonomik refahının korunmasının temeli olduğuna işaret eden sözcü, Çin’in biyoçeşitliliğe büyük önem verdiğini, biyoçeşitliliği korumayı ulusal strateji olarak saptadığını ve bu alanda çeşitli tedbirler aldığını söyledi.