Dünya Kaynak: Hibya Haber Ajansı 26.02.2024 19:17 Güncelleme: 26.02.2024 15:32

Çin Ticaret Bakanı Wang, DTÖ Genel Direktörüyle görüştü

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, dün Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de düzenlenen Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 13. Bakanlar Toplantısı sırasında DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala'yla görüşme gerçekleştirdi.
Çin Ticaret Bakanı Wang, DTÖ Genel Direktörüyle görüştü

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, dün Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenen Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 13. Bakanlar Toplantısı sırasında DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala’yla görüşme gerçekleştirdi.

Çin’in DTÖ’nün çalışmalarına büyük önem verdiğini dile getiren Wang Wentao, DTÖ reformuna katılarak, örgütün küresel ekonominin yönetimindeki rolünü pekiştirmesine destek olacaklarını belirtti.

Çin’in diğer taraflarla beraber DTÖ 13. Bakanlar Toplantısı’nda daha fazla netice alınmasını ilerletmek için çalışmaya hazır olduğunu vurgulayan Wang sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin, Uyuşmazlıkların Çözümü Mekanizması’nın normale dönmesini, tarım müzakereleri için plan hazırlanmasını, en az gelişmiş ülkelerin ve tamamen tahıl ithalatına bağımlı gelişmekte olan ülkelerin tahıl güvenliği üzerindeki taleplerine yanıt verilmesini ve balıkçılık sübvansiyonlarına ilişkin ikinci faz anlaşmaya varılmasının hızlandırılmasını destekliyor. Çin ayrıca, yatırım kolaylaştırma anlaşmalarının DTÖ yasal çerçevesine dahil edilmesini, elektronik iletim için geçici tarife muafiyetinin sürdürülmesini, e-ticaret müzakerelerinin mümkün olan en kısa sürede sona erdirilmesini ve çok taraflı ticaret kurallarının çağa ayak uydurmasının teşvik edilmesini desteklemektedir.”

Ngozi Okonjo-Iweala, Çin’in daima DTÖ çalışmalarına yapıcı bir şekilde katıldığını, kendi meşru hak ve çıkarlarını savunurken, tüm üyeler açısından sorunları değerlendirebildiğini ve yatırımın kolaylaştırılması gibi birçok müzakere çalışmasını hızlandırdığını hatırlattı.

Ngozi Okonjo-Iweala, “Çin’in Uyuşmazlıkların Çözümü Mekanizması reformu, tarım müzakereleri ve balıkçılık sübvansiyonlarına ilişkin ikinci faz görüşmede önderlik rolünü sürdürerek, 13. Bakanlar Toplantısı’nın başarıya ulaşmasına daha fazla katkıda bulunmasını bekliyorum.” dedi.