Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 15.04.2024 09:00 Güncelleme: 15.04.2024 12:30

BİST100 teknik analizi

Bayram tatili öncesindeki kısa haftada pozitif havanın devamını görmekle birlikte, bu kısa hafta da hisse bazlı hareketlerin daha ön planda olduğu bir seyir izlendi .
BİST100 teknik analizi

Bayram tatili öncesindeki kısa haftada pozitif havanın devamını görmekle birlikte, bu kısa hafta da hisse bazlı hareketlerin daha ön planda olduğu bir seyir izlendi ve BİST 100 endeksi %2.03 oranında değer kazanımı ile 9814 seviyesinden haftayı tamamladı.

Endeksin lokomotif sektörleri olan bankacılık ve sanayi sektör endekslerine baktığımızda ise bankacılık endeksinin %2.30 oranında değer kazanımı ile haftayı tamamladığını görüyoruz. Son dönemde zayıf bir seyir izleyen Sanayi endeksinde ise bu kısa haftada %4.19 oranında değer kazanımı gerçekleşti.

Tatil dönüşü jeopolitik gelişmelerin gölgesinde haftaya başlıyoruz. Teknik göstergelerin pozitif yönde hareket ediyor olması güçlü görünümün desteklemesine rağmen, saatlik fazla baktığımızda teknik göstergelerde bozulmanın belirginleştiğini söyleyebiliriz.

Jeopolitik gündem haftanın ilk günlerinde volatiliteye neden olabilir. Bu nedenle yeni pozisyon açılması konusunda daha temkinli kalınmasının yararlı olacağı kanaatindeyiz. Son günlerde etkili olan tepki hareketleri paralelinde açılmış olan pozisyonlar açısından ise Kar - Al ve/veya Zarar - Kes seviyelerinin yakın tutulmasını öneriyoruz.

Mevcut jeopolitik durumum daha fazla sertleşmemesi piyasalarda alım iştahının tekrar güçlenmesini sağlayabileceğinden temkinli iyimser bir strateji izlenmesinin yararlı olacağını düşündüğümüz haftada 9665-10000 bandını haftalık bazda ilk destek ve direnç seviyeleri olarak takip edeceğiz.

9665 seviyesinin altında kapanış gerçekleşmedikçe endekse olumlu bakmaya devam edeceğiz.

Kaynak A1 Capital