Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Gülay YÜCEL 24.05.2024 13:09

Beta Yeni Han ev sahipliği yapıyor

"Uluslararası Çay ve Kültür Festivali", 21 Mayıs Dünya Çay Günü'nde Beta Yeni Han'da gerçekleştirilen programla başladı.
Beta Yeni Han ev sahipliği yapıyor

Çay sektörünün dünyadaki seçkin markaları arasında yer alan Beta Tea, bu yıl ilk kez düzenlenen ve gelenekselleşmesi planlanan Beta Uluslararası Çay ve Kültür Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. 

Bu yıl ilk kez gerçekleşen festivalde, Çin, Arjantin, Sri Lanka, Hindistan ve Güney Afrika'nın aralarında olduğu ülkelerin büyükelçilikleri, çay seremonileriyle, kültürel değerlerini ve geleneklerini ziyaretçilere tanıtmayı amaçlıyor.

Festivalde çayın tarihi serüvenini konu alan "Çay Zaman Tüneli" sergisi ve "Çay Gurmesi Yarışması" gerçekleştirilecek.

Türkiye 2018 Çay Demleme Şampiyonu Gülhanım Delihasan eşliğinde, Türk çay kültürü seremonisinin de düzenleneceği festivalde, çay temalı fotoğraf çekim alanları ve geleneksel kıyafetler de yer alıyor.

Çay uzmanı ve Beta Gıda İstanbul Şube Müdürü Hatice Uğur, uzun yıllardır uluslararası çay ticareti yaptıklarını belirterek, "Bu sene Türk çayının 100. senesi, hem bunu kutlamak hem de 2022 yılında Türk çay kültürünün UNESCO'nun somut olmayan kültürel miras listesine eklenmesine vurgu yapmak istiyoruz. Festivalimizde Arjantin, Çin, Bangladeş, Hindistan, Sri Lanka büyükelçilerini ağırlayarak, farklı ülkelerin zengin çay kültürlerini, geleneksel demleme tekniklerini ve ritüellerini deneyimlemeyi amaçlıyoruz." dedi.

Ar-Ge projelerinin de devam ettiğini dile getiren Uğur, şunları kaydetti:

"Beta olarak Türkiye'deki ilk çay ve kültür festivalini organize ediyoruz. 1987 yılında Sri Lanka'dan çay ithal ederek başladık. Bugün dünyada çay yetişen tüm ülkelerle ticaret yapıyoruz ve dünyanın en büyük 12. çay firmasıyız. Türkiye'de çay alanında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı tek Ar-Ge merkeziyiz. Çay atıklarından kafein üretiyoruz ve probiyotikle ilgili çeşitli çalışmalarımız devam ediyor. Dünya çaylarını tanıtmak istiyoruz. Festival süresince 39 farklı dünya çayının olduğu masamız ve elçiliklerin stantları burada olacak."

Festival açılışında İstanbul Vali Yardımcısı Şevket Atlı, Sri Lanka Büyükelçisi Hasanthi U. Dissanayake'in, Çin Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Meifen Zhou’nun, Arjantin Başkonsolos Yardımcısı Fabiana López’in ve Hindistan Ticari Konsolosu Raj Kumar Tanwar’ın katıldığı açılış resepsiyonunda, araştırmacı-yazar ve tarih profesörü olan Kemalettin Kuzucu gibi Türk yetkililer de ziyaretçiler arasındaki yerini aldı.

"Uluslararası Çay ve Kültür Festivali", 24 Mayıs'a kadar Beta Yeni Han'da devam edecek.

39 İmza Dünya Çay Karışımları ve Türleri ile harmanlanmış Resepsiyon Menüsü

Ünlü Şef Eyüp Kemal Sevinç’in 39 İmza Dünya Çay Karışımları ve Türleri ile resepsiyona özel, özenle hazırladığı çaylı lezzetler menüsü de davetlilerle buluştu. Ekşi krema eşliğinde Jasmine çayı ile demlenmiş enginar çorbası, Türk çayı içinde pişirilmiş mantı (Çaylı acı yağlı yoğurt sos ile) gibi lezzetlerin yer aldığı menü, davetlilere çayı farklı boyutlarda deneyimleme fırsatı sundu.