Magazin Kaynak: Musa ALİOĞLU 03.03.2024 13:51

ANLAMLI PROJE İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

Pantene ve Pİ Kadın Kanserleri Derneği Türkiye'nin 'Peruk Bağışı Projesine' devam ediyor.
ANLAMLI PROJE İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

 Pantene, önceki gün Ayşe Arman'ın moderasyonu ve senarist Sema Ergenekon'un da katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Pİ Kadın Kanserleri Derneği ve projenin destekçisi CarrefourSA ile bir araya geldi. 2020 yılından bu yana kadın kanserlerine ve erken tanının önemine dikkat çekmek amacıyla kemoterapi tedavisi sürecinde saçlarını kaybetmiş binlerce kadına peruk yardımında bulunulan proje, projenin destekçisi CarrefourSA ve bu yıl hikayesiyle binlerce kadına umut olmuş şimdilerde ise kariyerindeki başarısıyla dikkat çeken Sema Ergenekon'un hikayesi ile bir kez daha 'Birlikte Daha Güçlüyüz' diyor. Arman’ın moderasyonunda gerçekleşen etkinlikte P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Kurumsal İletişim Direktörü Nesli Kılıçal, Pİ Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş, projenin destekçisi CarrefourSA ve hikayesiyle binlerce kadına umut olan Sema Ergenekon konuşmacı olarak yer aldı. Özge Yağız, Sıla Türkoğlu ve Caner Topçu da etkinliğe katılarak, destek verdi.

'Estetiğim yok olsa da kimseyi ilgilendirmez'
Türkoğlu, "Türkiye'de her yıl maalesef 100 binden fazla kadın, kanserin çeşitli türleriyle mücadele ediyor. Bu yaş inanılmaz derecede genç yaşlara kadar düştü. Biz de kanserin çeşitli türleriyle mücadeleye farkındalık yaratmak için bir araya geldik" dedi. Oyuncu, "Siz hastalığa yakalanmamak için ne gibi önlemler alıyorsunuz?" sorusuna, "Senede bir kere check-up yaptırmaya çalışıyorum. Çok alanım olmadığı için tavsiye vermem doğru olmaz. Bedeninin farkında olmak önemli" yanıtını verdi. Sete genelde evden yemek götürdüğünü belirten Türkoğlu, "Her şeyim yerim. Yemek ayırt etmiyorum. Sarma favori yemeğim" dedi. Geçtiğimiz günlerde ev ortamındaki video ve fotoğrafların çıkmasına oyuncu, "Hepimiz saraydan gelmiyoruz. Enteresan yorumlar geliyor. Normal bir ailem var. Estetiğim de yok. Olsa da kimseyi ilgilendirmez ama yok" diye konuştu.
'Sevgiyle karşılanmak güzel'
'Kızılcık Şerbeti' dizisine beyin kanaması ameliyatı nedeniyle bir süredir hastanede olan Settar Tanrıöğen'in yerine Ahmet Mümtaz Taylan'ın dahil olmasına oyuncu, "Kendisi çok sevdiğim ve beğendim oyuncu... Settar Abi hepimizi üzdü. Set olarak her zaman yanında oluyoruz. Şu an kendinde... Normal odaya alındı diye biliyorum" şeklinde konuştu. Gözündeki kızarıklığın gündem olmasına Türkoğlu, "Doktora gittim. Sağlıkla ilgili durum yok. 'Sıkıntı ve stresten olabilir' dediler" ifadelerini kullandı. Oyuncu, "Son dönemde hayatınızda neler değişti. Sokakta yürümek zor mu?" sorusuna, "Sevgiyle karşılanmak güzel. Bazı kokulardan rahatsız olabiliyorum, mesela yanlış anlaşılma... Her hareketimizden bir şey çıkarılmasından rahatsız oluyorum. Karakterimle, Sıla'yı ayırt edemeyenlerden de rahatsız olyorum" diye cevap verdi. Türkoğlu, geleceğiyle ilgili ise plan yapmadığını ve anda kaldığını da belirtti.
'Kadın kadının düşmanı değil, destekçisi olmalı...'
Özge Yağız, "İlk bu haber bize iletildiğinde gurur duyduk. Duyarlılığın artırılması gereken bir konu üzerine değenilmiş bir davet. Kanser artık yaş gözetmiyor. Küçücük bir şeye bile vesile olursak ne mutu bana" dedi. Oyuncu, "Siz hastalığa yakalanmamak için ne gibi önlemler alıyorsunuz?" sorusuna, "Bu konuda hassasım. Şansıma en yakın iki arkadaşım doktor. Hiç aksatmadan hastaneye gidiyorum. Herkesin gitmesini tavsiye ediyorum. Genelde sağlıklı besleniyorum. Şeker kanserin başlıca düşmanı... Tüketiyorum ama nadiren" dedi. Derneğin peruk bağışlamasına Yağız, "Başta Pantene markasına teşekkür ediyorum. Saç bakımına bende özen gösteriyorum. Bir dönem saçımı kısa kullanmıştım. Uzun saçı daha çok seviyorum. Ama gönlümü verdiğim rol için saçımı keserim" dedi. Sosyal medyada sık sık yazılan  "Kadın kadının düşmanıdır" sözü için Yağız, "Ben buna inanmak istemiyorum. İnanırsam kendi hayatıma çekebilirim hissediyorum. Kadın kadının düşmanı değil, destekçisi olmalı..." diye konuştu.
'Güzel ve anlamlı hikaye olursa saçımı keserim'
Caner Topçu, "Anlamlı organizasyon. Kadınların en önem verdiği şeylerden birisi saçları... Bu organizasyon çok güzel o yüzden Pantene markasını canı gönülden kutluyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü de kutluyorum. Dünyamızı daha iyi yaşanabilir hale getiren kadınlar iyi ki varlar" dedi. Oyuncu, "Rol için saçınızı keser misiniz?" sorusuna, "Saçımı seviyorum. Ama güzel bir hikaye ve anlamı olursa keserim" yanıtını verdi. Yazın kite-surf yapan Topçu, "Geçtiğimiz yıl başladım zaten, keyif aldım. Bu yaz da devam edeceğim. Zor bir spor. Bu yaz ilerleteceğimi düşünüyorum. Su sporlarını seviyorum" şeklinde konuştu.
Kendi hikayesini anlattı 
Sema Ergenekon, ümit verici hikayesini katılımcılarla paylaşırken peruk bağışı projesi ile ilgili yorumlarını da paylaştı. Senarist, "Bugün burada kendi hikayemi anlatmak için bulunuyorum, bana bu fırsatı veren ve gerçekleştirdikleri çalışmalar ile kemoterapi sürecinde saçlarını kaybeden kadınlara destek olan Pantene ve Pİ Kadın Kanserleri Derneği’ne teşekkürlerimi sunmak istiyorum" dedi. 'Yargı' dizisinin reyting rekoru kırması ve birçok ödül alması üzerine Ergenekon, "Her diziniz ses getiriyor. Bunu nasıl başarıyorsunuz?" sorusuna, "Herhalde çok çalışmak. Bütün denklemler yerine oturuyor. Herkes emek veriyor" yanıtını verdi.
'Depremzede kadınlarımıza, peruk bağışlarında da öncelik vermiştik'
P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Kurumsal İletişim Direktörü Nesli Kılıçal, Türkiye’de şimdiye kadar tek seferde gerçekleştirilen en büyük peruk bağışı projesi ile ilgili düşüncelerini şu şekilde açıkladı; "Bütün kadınların harika saç günleri yaşaması ve kendilerini mutlu hissetmelerini misyon edinen bir kadın saç bakım markası olarak saçın sadece güzellik demek olmadığını, her kadın için çok daha derin anlamlar taşıdığını biliyoruz. 2023 yılında kampanyamızı bir üst noktaya taşıyarak Türkiye’de şimdiye kadar tek seferde gerçekleştirilen en büyük peruk bağışı projesini başlattığımızı duyurmuştuk. Kampanyamızın başlangıcında ülkece hepimizi derinden yaralayan deprem felaketinden etkilenmiş ve kanser ile mücadele etmekte olan depremzede kadınlarımıza, peruk bağışlarında da öncelik vermiştik. Bugün ise Pİ Kadın Kanserleri Derneği’nin partnerliği ve CarrefourSA’nın desteği ile sürdürdüğümüz peruk bağışı ile binlerce kadının hayatına dokunmuş durumdayız."
'Hatay Samandağ’da ‘Pİ Kız Kardeşim Köyü’ kuruyoruz'
Pİ Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş, Hatay’da yakın zamanda açılması planlanan “Pİ Kız Kardeşim Köyü” ve Pantene sürdürdükleri iş birliği ile alakalı düşüncelerini şu şekilde açıkladı; "2020 yılında Pantene ile "Birlikte Güçlüyüz" diyerek çıktığımız yolda gerçek anlamda güçlerimizi birleştirdik ve 2023 yılında deprem bölgesindeki kadın kanser hastalarını önceliklendirerek Türkiye’de şimdiye kadar tek seferde gerçekleştirilen en büyük peruk bağışı projesini duyurduk. İş birliğimizin etki alanını ve çapını genişletmek, Türkiye’de bir ilke imza atmak ve binlerce kanser hastasının hayatına dokunmak bizler için çok değerliydi. Aynı zamanda bu yıl Hatay Samandağ’da ‘Pİ Kız Kardeşim Köyü’ kuruyoruz. Yakın zamanda açılması planlanan köyümüzde tedavisi devam eden kadınlar için bir yaşam alanı yaratıyoruz. Burada sevgili partnerimiz Pantene bir konteyner ile yerini aldı ve P&G köyün 1 yıllık hijyen masraflarını karşıladı.” Projenin ilk günden beri destekçisi olan ve bu yıl etkinlik partneri olarak yer alan CarrefourSA da 59 ilde 1000’den fazla mağazasıyla Pantene ve Pi Kadın Kanserleri Derneği’nin yanında olarak daha fazla kadının hayatına dokunmayı ve bu anlamlı iş birliğini sürdürülebilir kılmayı arzu ettiklerini ifade etti.   Türkiye’de Pantene ve Pİ Kadın Kanserleri Derneği iş birliği ile başlayan peruk bağışı ile kemoterapi sürecinde saçlarını kaybetmiş binlerce kadın kendi saçlarına tekrar kavuşana kadar peruk desteği almaya devam edecek.