Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 01.03.2024 18:30 Güncelleme: 01.03.2024 15:11

Altın bir ayın zirvesini test etti

Dün ABD'den gelen veriler destek bulan sarı maden, son bir ayın zirvesini kaydettiği bir günü yaşadı.
Altın bir ayın zirvesini test etti

Altın bir ayın zirvesini test etti

Dün ABD’den gelen veriler destek bulan sarı maden, son bir ayın zirvesini kaydettiği bir günü yaşadı. 2034 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seansın ilk saatlerinde satıcılı bir seyir izleyerek 2028 dolar/onsla seansın en düşük seviyesini kaydetti. ABD’de açıklanan kişisel tüketim harcamaları beklentilerin altında kalırken, ABD ekonomisinin yavaşlamasına işaret etti. Altın da bu veri karşısında pozitif seyir izlerken, 2050 dolar/onsla seansın en büyük seviyesini kaydetti. Seans sonuna doğru kısmi kar realizasyonları olurken, atlın seansı 2044 dolar/ons seviyesinden kapanış yaparak yüzde 0,5 kazancı hanesine yazdı.

Gümüş de dünkü pozitif ortamdan payına düşeni alarak, altına kıyasla daha pozitif bir seyir izledi. 22,46 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 22,67 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 0,9 kazancı hanesine yazdı.

Platin dünkü seanstaki pozitiflikten payına düşeni alamazken yerinde saydığı bir günü geride bıraktı. 881 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, benzer seviyeden günü tamamlamış oldu.

Paladyum günün en çok değer kazanan kıymetli olurken, üç günün ardından pozitife dönmeyi başardı. 925 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 940 dolar/onstan seansı kapatarak yüzde 1,6 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Kaynak: Troy