CUMHURİYETİN YÜZÜ KALBİMİZE DOKUNDU

Sema SEZEN 02 Kas 2023

Borusan Kocabıyık Vakfı tarafından Borusan Contemporary katkılarıyla düzenlenen "Cumhuriyetin Yüzü" adlı sergi, cumhuriyetin toplumumuza sanatsal ve kültürel kazanımlarını özetleyen bir nitelik taşıyor

Galataport O2 Blok’ta yer alan sergi, açılış öncesinde serginin küratörlüğünü üstlenen araştırmacı yazar İzzeddin Çalışlar rehberliğinde basına tanıtıldı. Çalışlar'ın eserlerle ilgili birikimini paylaştığı  sergi turu boyunca adeta yapıtların ruhunu hissettik. Özellikle sergide yer alan 500'ü aşkın eserin orjinal olduğunu bilerek onları görmek duygusal anlar yaşamamıza neden oldu. 

 Sergide bulunan eserler, Salt, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İBB, Kültür Bakanlığı Film Arşivi, Yapı Kredi Tarihi Arşivi, Semiha Berksoy Opera Vakfı ve İnönü Vakfı’nın da bulunduğu kültür sanat kurumları ile galeriler, kişisel arşivler, vakıflar, araştırma merkezleri, resmi arşivler ve üniversitelerin koleksiyonlarından edinildi.

 Kurtuluş Savaşı'ndan itibaren genç Cumhuriyet dönemine kadar olan 25 yıllık zaman dilimine ait orjinal belgelerin yanı sıra edebiyattan operaya, tiyatrodan  dönemin modasına uzanan geniş kapsamlı yapıtlar yer alıyor. Gurur ve hüzünle her bir yapıtı mümkün olduğunca çok incelemeye çalıştık. Ancak tek bir gün bu sergiyi izlemek için yetmez. Mutlaka iki kez görülmeli. 

CUMHURİYETİN YÜZÜ BELGESELİ YOLDA

Prof. Dr. Haluk Oral’ın proje danışmanı olarak yer aldığı Cumhuriyetin Yüzü’nün sergi tasarımı ise PATTU tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca sergi kapsamında, yönetmenliğini Selçuk Metin’in yaptığı bir belgesel film de izleyiciyle buluşacak.

Cumhuriyetin Yüzü sergisi ile ilgili görüşlerini dile getiren Borusan Kocabıyık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi, “Sergiyi, ‘Bu memlekete gönül borcum var, hayatım boyunca bunu ödemek için çalıştım’ anlayışını benimseyen babam, Kurucu ve Onursal Başkanımız merhum Asım Kocabıyık’ın emaneti, kurumsal değerlerimiz ve Borusan Kocabıyık Vakfı’nın toplumsal katkı alanlarını yansıtacak şekilde oluşturduk. Yeni nesillere ilham vereceğini umduğumuz bu kıymetli projeyi gerçekleştirmemize katkıda bulunan destekçilerimize, iş ortaklarımıza ve Vakfımızın tüm iş birimlerine teşekkür ederim” dedi.

"Gelecek için de umutlarımızı canlı tutacağımız bir sergi"

Cumhuriyetin 100. yılını böyle anlamlı bir sergiyle kutlamaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını ifade eden Borusan Grup CEO’su Erkan Kafadar, “Kültür ve Sanat, Borusan Grubu’nun daimî başlıkları arasında yer alırken, Kurucumuz ve Onursal Başkanımız merhum Asım Kocabıyık’ın kültür, sanata ve eğitime verdiği değer sayesinde bugün bu alanlarda öncü kurumlar arasında bulunuyoruz. Topluma fayda sağlama, kültür ve sanata erişim imkanları sunarak Türkiye’nin gelişim yolculuğuna destek verme misyonumuzla varlık gösteriyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken Cumhuriyetin kurucu değerlerinden ilham alacağımız ve gelecek için de umutlarımızı canlı tutacağımız bir sergiyi hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreteri Canan Ercan Çelik ise “Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilanı sonrasında, ülkemizin çağdaşlaşma ve çok boyutlu toplumsal dönüşüm hikayesini sosyal yaşam, eşitlik, kültür ve sanat gibi perspektiflerden ortaya koyacağımız bu serginin, Atatürk’ü ve Cumhuriyet devrimlerinin özünü anlamaya hizmet edeceğine inanıyoruz. Sergi tasarımı ve gelişmiş teknolojilerin kullanımı ile her yaştan ziyaretçimizin Cumhuriyet’i farklı açılardan duyumsayacağı, bir şekilde GÖReceği, DİNLEyeceği ve HİSSEdebilecekleri bir zemin yaratarak, gelecekte 100 yıllık emaneti daha da ileriye taşıyacağını umut ediyoruz” dedi.   

 Cumhuriyetin Yüzü sergisi, 3 Mart 2024 tarihine kadar Galataport İstanbul O2 Blok’ta, Salı-Cumartesi günleri 11.00-20.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.