Vakıf Katılım web
Dünya Kaynak: Hibya Haber Ajansı 18.05.2024 17:01 Güncelleme: 17.05.2024 15:23

Xi: Çin-Rusya ilişkilerinin gelişme tarihinde kilometretaşı niteliğinde önemli bir dönem

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bu sabah başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Çin'e resmi ziyarette bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.
Xi: Çin-Rusya ilişkilerinin gelişme tarihinde kilometretaşı niteliğinde önemli bir dönem

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bu sabah başkent Beijing’deki Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda Çin’e resmi ziyarette bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Xi Jinping, görüşmede bu yılın Çin-Rusya ikili ilişkilerinin gelişme tarihinde kilometretaşı niteliğinde önemli bir dönem olduğuna işaret ederek, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 75 yıl içinde Çin ve Rusya’nın el ele vererek büyük devletler ve komşu ülkeler arasında karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan ilkelerine dayalı yepyeni bir yol yarattığını belirtti.

Xi, iki tarafın ortak çabaları sayesinde, ikili ilişkilerin öteden beri ileriye doğru geliştiğine dikkat çekerek, iki ülke arasında kapsamlı stratejik koordinasyonun sürekli olarak güçlendiğini, ticaret, ekonomi, yatırım, enerji, kültür ve yerel yönetim alanlarındaki işbirliğinin yoğunlaştığını, küresel stratejik istikrarın korunması ve uluslararası ilişkilerde demokrasisin yaygınlaşmasına aktif katkılar sağladığını vurguladı.

Putin, görüşmede yaptığı konuşmada, bu yıl iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 75’inci yıldönümü, gelecek yılın da İkinci Dünya Savaşı’nda Faşizme Karşı Zaferi’nin 80’inci yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, çeşitli alanlarda Çin ile çok yönlü işbirliği artıracaklarını içtenlikle ümit ettiklerini söyledi.